Bułgarka Kristalina Georgieva to pierwsza w historii szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego z tak zwanego kraju rozwijającego się. Urodziła się (1953 roku) i wykształciła w Bułgarii (doktorat napisała na temat polityki ochrony środowiska i wzrostu gospodarczego w USA).
Na początku była pracownikiem naukowym na uczelni, w 1993 roku trafiła do Banku Światowego, gdzie awansowała na stanowisko wiceprezesa. Była też komisarzem UE ds. rozwoju i pomocy humanitarnej za Jose Barroso, a potem za Jean-Claude Junckera komisarzem ds. budżetu i zasobów ludzkich. Na początki 2017 roku wróciła do Banku Światowego jako dyrektor generalna.
Kristalina Georgieva zastąpi na stanowisku Francuzkę Christine Lagarde, która ma zostć szefową Europejskiego Banku Centralnego. Obejmie funkcję w czasie, kiedy światowa gospodarka stoi przed poważnymi wyzwaniami: globalnym spowolnieniem i wojną handlową między Stanami Zjednoczonymi i Chinami. MFW funkcjonuje jako pożyczkodawca ostatniej szansy dla państw, które nie radzą sobie z problemami finansowymi i stoją na krawędzi kryzysu.