Emeryci i renciści będą płacić mniejsze podatki. Obniżki jednak niewielkie

Od 1 października PIT wynosić będzie 17, a nie 18 proc. Zyskają na tym emeryci i renciści, którzy będą płacić mniejsze podatki. "Na czysto" zarobią jednak niewiele.
Zobacz wideo

Nowelizacja ustawy od października oznaczać będzie realne zmiany dla świadczeniobiorców ZUS, czyli emerytów i rencistów. Od tego miesiąca otrzymywać będą wyższe świadczenie właśnie o różnicę 1 proc. Zmiana oznaczać będzie dla większości osób kwotę wyższą o kilka bądź kilkanaście złotych. W przypadku najniższego świadczenia tj. 1100 zł brutto (935 zł netto) wzrost wynosić będzie 8 zł. 

Emeryci i renciści beneficjentami nowej ustawy Dla kogo jeszcze niższe podatki? 

- Ustawa stanowi dopełnienie zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych przewidzianych w ustawie dotyczącej likwidacji podatku PIT dla osób do ukończenia 26. roku życia. Nowelizacja zakłada obniżenie niżej stawki podatku w skali podatkowej, z 18 proc. do 17 proc., przy jednoczesnym pozostawieniu stawki 32 proc. dla dochodów przekraczających 85 528 zł - czytamy na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.

Nowe prawo dotyczyć będzie 25 mln Polaków. Choć ustawa wchodzi w życie w październiku, to realne rozliczenie roczne będzie wynosić 17,75 proc., gdyż pod uwagę brane będzie również 9 miesięcy, w których nowelizacja ustawy nie obowiązywała. 

Dowiedz się więcej: Skarbówka chce nowej "broni atomowej". 200 proc. kary za niepłacenie podatków

Ustawa podnosi również koszty uzyskania przychodów dla pracowników. Ci, którzy uzyskują przychód za pracę z tytułu jednej umowy o pracę, podwyższono koszty podstawowe z 111,25 zł miesięcznie do 250 zł miesięcznie. Koszty w skali roku to podwyżka z 1 335 zł do 3 tys. zł. W przypadku pracowników, którzy uzyskują przychody z kilku umów koszty nie mogą przekraczać 4,5 tys. zł.

Więcej o: