500 plus na pierwsze dziecko - ważny termin. Do kiedy złożyć wniosek, żeby nie stracić 1500 zł?

Program 500 plus na pierwsze dziecko wystartował 1 lipca, ale wnioski można składać do 1 października. Złożenie wniosku po tym terminie oznacza utratę wyrównania za 3 miesiące, czyli łącznie 1500 zł za każde dziecko. Informujemy, jak należy złożyć wniosek o 500 plus.
Zobacz wideo

Program 500 plus na pierwsze dziecko obejmuje wszystkie dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. To poważna zmiana względem poprzedniej wersji programu, gdy świadczenie przyznawane było na pierwsze dziecko jedynie w przypadku nieprzekroczenia kryterium dochodów na członka rodziny.

500 plus na pierwsze dziecko. Do kiedy złożyć wnioski? 

30 września mija termin składania wniosków dla osób, które chcą otrzymać wyrównanie za lipiec, sierpień oraz wrzesień. Mowa więc o kwocie w wysokości 1500 zł, co dla wielu osób może w znaczący sposób wpłynąć na budżet rodzinny. Składając wniosek w ostatnich dniach września, całość świadczenia wraz z wyrównaniem otrzyma się do końca listopada br.

Czytaj także: Ekonomista Banku Światowego: 500 plus trzeba poszerzyć na całą Europę, dajmy 20 tys. euro każdemu 18-latkowi

Osoby, które spóźnią się ze złożeniem wniosku, otrzymają świadczenie od miesiąca, w którym go złożyli. Pamiętajmy jednak, że rodzice nowo narodzonych dzieci mogą aplikować o przyznanie świadczenia przez 90 dni od jego narodzin. Oni także otrzymają trzymiesięczne wyrównanie.

500 plus na pierwsze dziecko. Jak najłatwiej złożyć wniosek? Niezbędne dokumenty

Wnioski o 500 plus można wypełnić oraz złożyć online za pośrednictwem platformy usług elektronicznych ZUS, na portalu emp@tia.pl lub w systemach bankowości internetowej większości banków. Oczywiście istnieje też możliwość wnioskowania drogą papierową. Wystarczy wysłać go pocztą bądź udać się do Miejskiego lub Gminnego Ośrodku Pomocy Społecznej (lub innej instytucji odpowiedzialnej w danym mieście/gminie za obsługę wniosków). Odpowiedź zainteresowani otrzymają drogą pocztową. 

Do złożenia wniosku o 500 plus nie są niezbędne dokumenty o rozwodzie, separacji czy miejscu zamieszkania dziecka itd. 

Dowiedz się więcej: 500 plus dla niepełnosprawnych. Gdzie złożyć wniosek? Jakie dokumenty do niego dołączyć?

Więcej o: