Pogrom na akcjach Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Kurs w piątek o 33 proc. w dół

W piątek akcje spółki Zakłady Mięsne Henryk Kania SA potaniały aż o 33,3 proc. Na koniec sesji kurs akcji wynosił niespełna 16 groszy. Pogrom na GPW to efekt dzisiejszych doniesień "Pulsu Biznesu". Według ustaleń dziennika, prokuratura podejrzewa, że Zakłady Mięsne Henryk Kania "produkowały puste faktury, na których budżet mógł stracić 40 mln zł".

Jeszcze w poniedziałek kurs akcji spółki Zakłady Mięsne Henryk Kania dochodził do 0,40 zł. Mijający tydzień przyniósł jednak spektakularną przecenę o ponad 50 proc., i w piątek notowania spółki wynosiły już tylko ok. 0,16 zł. 

Tylko w ciągu tego tygodnia giełdowa wycena ZMHK spadła o ok. 30 mln zł. Tyle na wartości straciło łącznie ponad 125 tys. akcji spółki. Jeszcze na początku roku kurs akcji spółki Zakłady Mięsne Henryk Kania oscylował wokół 1 zł. Zatem przez tych 9 miesięcy łączna kapitalizacja firmy na warszawskiej giełdzie spadła o ponad 100 mln zł. 

Piątkowe spadki to przede wszystkim efekt doniesień "Pulsu Biznesu". Jak napisał dziennik, prokuratura podejrzewa, że Zakłady Mięsne Henryk Kania "produkowały puste faktury, na których budżet mógł stracić 40 mln zł".

Zakłady Mięsne Henryk Kania kurs 27.09.2019Zakłady Mięsne Henryk Kania kurs 27.09.2019 stooq.pl

Banki wypowiadają umowy

O problemach spółki głośno zrobiło się w czerwcu br., gdy okazało się, że nie jest ona w stanie regulować wszystkich należności względem banków. Te odcięły ją od finansowania. Twierdziły też, że będące w finansowym potrzasku ZM Kania mogły przedstawić nierzetelne informacje w swoich sprawozdaniach finansowych.

Czytaj też: Zakłady Mięsne Henryk Kania otrzymały potężny cios. Banki wypowiedziały umowy

Cedrob przejmie Zakłady Mięsne Henryk Kania?

W piątek 20 września do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek firmy Cedrob w sprawie nabycia mienia Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Wcześniej Cedrob podał, że zakup majątku ZMHK w restrukturyzacji, a także zapewnienie kapitału obrotowego oraz odbudowanie rynku, może pochłonąć ponad 250 mln zł.

Na początku września Cedrob zawarł umowę produkcji na powierzonych surowcach z zarządcą Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Mięsny potentat z Ciechanowa planuje wznowienie produkcji w zakładach przetwórczych restrukturyzowanej spółki w Goczałkowicach, Pszczynie i Mokrsku już na początku października.

>>> Upadek Neckermanna. Co dalej z polskimi turystami?

Zobacz wideo
Więcej o: