Berlin chce pomóc mieszkańcom. Kupuje na rynku prawie 6 tys. mieszkań za 920 mln euro

Lewicowo-zielona kolacja rządząca Berlinem wpadła na bardzo oryginalny pomysł, jak przyhamować wzrost czynszów w mieście. Od luksemburskiej spółki inwestującej na rynku nieruchomości miasto kupiło 5800 mieszkań. Za 920 mln euro.

Kupującym było przedsiębiorstwo mieszkaniowe Gewobag należące do Berlina. Sprzedającym spółka Ado Properties siedzibą w Luksemburgu i notowana na niemieckiej giełdzie.

Zakup mieszkań jest największym nie tylko w historii Gewobagu, ale również w historii całego miasta. Nie jest jednak jedynym tego rodzaju przedsięwzięciem. Gewobag, niedawno obchodzący właśnie stulecie swojego istnienia i zarządzający już ponad 80 tys. mieszkań komunalnych, od kilku lat intensywniej rozbudowuje swoje zasoby przez zakupy na wolnym rynku. Realizuje tym samym politykę mieszkaniową władz samorządowych, której jednym z kluczowych elementów jest utrzymanie czynszów na przyzwoitym poziomie.

Czytaj więcej: Ceny mieszkań szybują. Wzrosty w dwucyfrowym tempie. Szaleństwo u deweloperów

- Rekordowy zakup mieszkań przez Gewobag służy utrzymaniu stabilności czynszów w Berlinie i zapewnieniu bezpieczeństwa najemcom – skomentował rekordową transakcję w oświadczeniu burmistrz Berlina Michael Mueller.

To ważne słowa, szczególnie w Niemczech, gdzie ponad połowa obywateli, mieszka w wynajmowanych mieszkaniach i gdzie niektórzy odczuwają ostatnio zbyt szybki ich zdaniem wzrost czynszów, będący często efektem zawłaszczania rynku mieszkaniowego przez wielkie spółki inwestycyjne.

>>> "Rząd zderzył się z polską branżą budowlaną. Mieszkanie Plus okazało się porażką". Zobacz nasz materiał wideo:

Zobacz wideo

Berlin kupuje mieszkania, które… wcześniej sprzedał

Smaczku całej historii dodaje jednak fakt, że Gewobag zakupił mieszkania od Ado Properties, które jeszcze całkiem niedawno, bo z początkiem wieku, należały do miasta.

W 2004 roku rządzący miastem lewicowy politycy, a więc w znacznym stopniu ci sami, którzy i teraz rządzą Berlinem, sprzedali miejską spółkę mieszkaniową GSW z 65 tys. mieszkań za… 405 mln euro. Teraz odkupili jej niewielką część – przypomnijmy 5800 mieszkań – za 920 mln euro. Nie trzeba więc być wybitnym fachowcem, by zauważyć, że Berlin nie zrobił na prywatyzacji GSW zbyt dobrego interesu…

Do tego, że prywatyzacja w 2004 roku była błędem przyznaje się teraz np. senator Katrin Lompscher z Die Linke. - Dzięki nabyciu prawie 6000 lokali mieszkalnych kończymy dzisiaj największy zakup związany z polityką reurbanizacji w historii Berlina – mówiła w czwartek. - Błędy, które popełniono w przeszłości przy sprzedaży akcji GSW, nie możemy cofnąć, ale najemcy teraz odzyskują bezpieczeństwo utracone w wyniku tymczasowej prywatyzacji – dodała.

Opozycja w Berlinie nie cieszy się z wielkiego zakupu mieszkań. - To zły sposób, by podążać teraz za poziomem cen nieruchomości - powiedział Sibylle Meister z FDP dziennikowi Berliner Morgenpost. Jest zdaniem rynek mieszkaniowy nadal jest stymulowany przez dużych prywatnych inwestorów, a niedobór mieszkań nie został rozwiązany.

Decyzję krytykuje też CDU i AfD. – Tanio sprzedano, drogo kupiono – mówi krótko Christian Gräff z CDU.

Więcej o:
Komentarze (69)
Berlin chce pomóc mieszkańcom i kupuje na rynku prawie 6 tys. mieszkań za 920 mln euro
Zaloguj się
 • true_lysander

  Oceniono 20 razy 8

  Wzrostu cen mieszkań oraz czynszów to nie powstrzyma, za to pracujący mieszkańcy Berlina złożyli się solidarnie na tanie mieszkania dla tych nie-pracujących. Długofalowo - czysta strata i trzymanie patologii społecznej w centrum miasta.

 • moriach

  Oceniono 7 razy 7

  Rzadko się czepiam o pisownię czy stylistykę (chociaż dziennikarze publikujący na gazeta.pI są strasznie niedbali pod tym względem) ale ten babol rozłożył mnie na łopatki
  "Lewicowo-zielona kolacja rządząca Berlinem wpadła na bardzo oryginalny pomysł, jak przyhamować wzrost czynszów w mieście"
  Serio, KOLACJA?

 • 68jacekw

  Oceniono 23 razy 5

  Obawiam się,ze dla lekarzy i inżynierów mieszkanie w takim lokalu będzie obrazą.Nie po to zdecydowali się na porzucenie dobrze płatnej pracy,eleganckich domów,pokonali tysiące kilometrów na lądzie i wodzie ,zeby teraz gnieździć się z berlińską biedotą.

 • perkis1234

  Oceniono 8 razy 4

  W Warszawie ceny mieszkań już jak w Berlinie (i to nominalnie). Szkoda, że nie płace... Kaczorze jak to miało być?

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 1 raz 1

  Gdy min. Grad opchnął inwestorom po 137zł akcje JSW które wkrótce po tym zjechały do 10zł/szt (obecnie są po 20 parę zł) czyli sprzedał drogo - dzięki czemu budżet państwa zarobił grube miliony - też narzekano. Ludziom ciężko dogodzić

 • druga_wieza

  Oceniono 5 razy 1

  Problem z socjalizmem polega na tym, że ostatecznie kończą ci się cudze pieniądze.

 • adam3407

  Oceniono 7 razy 1

  To jak u nas - kościółkowi sprzedają państwowe nieruchomości za 1 procent a chwilę później odkupują od kościółka za 100 procent. Chlew.

 • dwa_grosze

  Oceniono 13 razy 1

  Berlin to europejska stolica ubóstwa.

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 9 razy 1

  Piękna manipulacja. Podobnie u nas manipuluje się i z każdej prywatyzacji robi przekręt.
  Miasto pozbyło się mieszkań w tej cenie, bo nie miało kasy na ich utrzymanie. No bo mieszkania komunalne to wieczny deficyt.
  Ludzie nia płacą w czynszu nawet wartości odtworzeniowej. Mieszkania przejął ktoś, komu zależało na ich stanie technicznym, ceny musiały więc wzrosnąć. Do tego dochodzi zysk firmy.

  Miasto odkupiło mieszkania i teraz będzie do nich dopłacać. W sytuacji w jakiej jest maisto, to niezły przepis na katastrofę. Berlin to bankrut od lat.

  Na Niemcach mści się przekonanie, że posiadanie mieszkania na własność to zło. No jasne - jeżeli dopłacają podatnicy, to po co brać kredyt?
  Tyle tylko, że podatników chyba już nie stać, żeby fundować 40% ludzi mieszkania.
  Do tego doszly puste pieniądze pompowane przez rządy w celu komunistycznej "stymulacji i pobudzania". No i zerowe stopy procentowe.
  Jedyne co stymulują, to ceny na giełdzie i ceny nieruchomości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX