Berlin chce pomóc mieszkańcom. Kupuje na rynku prawie 6 tys. mieszkań za 920 mln euro
Kupującym było przedsiębiorstwo mieszkaniowe Gewobag należące do Berlina. Sprzedającym spółka Ado Properties siedzibą w Luksemburgu i notowana na niemieckiej giełdzie.
Zakup mieszkań jest największym nie tylko w historii Gewobagu, ale również w historii całego miasta. Nie jest jednak jedynym tego rodzaju przedsięwzięciem. Gewobag, niedawno obchodzący właśnie stulecie swojego istnienia i zarządzający już ponad 80 tys. mieszkań komunalnych, od kilku lat intensywniej rozbudowuje swoje zasoby przez zakupy na wolnym rynku. Realizuje tym samym politykę mieszkaniową władz samorządowych, której jednym z kluczowych elementów jest utrzymanie czynszów na przyzwoitym poziomie.
Czytaj więcej: Ceny mieszkań szybują. Wzrosty w dwucyfrowym tempie. Szaleństwo u deweloperów
- Rekordowy zakup mieszkań przez Gewobag służy utrzymaniu stabilności czynszów w Berlinie i zapewnieniu bezpieczeństwa najemcom – skomentował rekordową transakcję w oświadczeniu burmistrz Berlina Michael Mueller.
To ważne słowa, szczególnie w Niemczech, gdzie ponad połowa obywateli, mieszka w wynajmowanych mieszkaniach i gdzie niektórzy odczuwają ostatnio zbyt szybki ich zdaniem wzrost czynszów, będący często efektem zawłaszczania rynku mieszkaniowego przez wielkie spółki inwestycyjne.
>>> "Rząd zderzył się z polską branżą budowlaną. Mieszkanie Plus okazało się porażką". Zobacz nasz materiał wideo:
Berlin kupuje mieszkania, które… wcześniej sprzedał
Smaczku całej historii dodaje jednak fakt, że Gewobag zakupił mieszkania od Ado Properties, które jeszcze całkiem niedawno, bo z początkiem wieku, należały do miasta.
W 2004 roku rządzący miastem lewicowy politycy, a więc w znacznym stopniu ci sami, którzy i teraz rządzą Berlinem, sprzedali miejską spółkę mieszkaniową GSW z 65 tys. mieszkań za… 405 mln euro. Teraz odkupili jej niewielką część – przypomnijmy 5800 mieszkań – za 920 mln euro. Nie trzeba więc być wybitnym fachowcem, by zauważyć, że Berlin nie zrobił na prywatyzacji GSW zbyt dobrego interesu…
Do tego, że prywatyzacja w 2004 roku była błędem przyznaje się teraz np. senator Katrin Lompscher z Die Linke. - Dzięki nabyciu prawie 6000 lokali mieszkalnych kończymy dzisiaj największy zakup związany z polityką reurbanizacji w historii Berlina – mówiła w czwartek. - Błędy, które popełniono w przeszłości przy sprzedaży akcji GSW, nie możemy cofnąć, ale najemcy teraz odzyskują bezpieczeństwo utracone w wyniku tymczasowej prywatyzacji – dodała.
Opozycja w Berlinie nie cieszy się z wielkiego zakupu mieszkań. - To zły sposób, by podążać teraz za poziomem cen nieruchomości - powiedział Sibylle Meister z FDP dziennikowi Berliner Morgenpost. Jest zdaniem rynek mieszkaniowy nadal jest stymulowany przez dużych prywatnych inwestorów, a niedobór mieszkań nie został rozwiązany.
Decyzję krytykuje też CDU i AfD. – Tanio sprzedano, drogo kupiono – mówi krótko Christian Gräff z CDU.
-
Francja. Nicolas Sarkozy, były prezydent, skazany. Ma iść do więzienia za korupcję i nadużycia
-
Wiech: Chodzi o gaz, nie o klimat. Niemcy nas pchają w zielony absurd
-
Podatek Belki do lamusa? Chce tego KO, zmian chciał Morawiecki. Dziś nie ma takich planów [WYKRES DNIA]
-
Twoja lodówka A+++ od dziś ma klasę energetyczną... C. "Ma to pomóc oszczędzać"
-
Horban: Gdyby przedsiębiorcy się wzięli za produkcję masek, mieliby z czego żyć. A rząd fabrykę buduje rok
- Szpital Narodowy w Warszawie przygotowuje się na trzecią falę. Placówka otworzy nowe moduły
- Horban radził przedsiębiorcom, by przebranżawiali się na maseczki. Teraz "po staropolsku odszczekuje"
- Prywatna firma ma zbudować hotel w kosmosie. Ze "sztuczną grawitacją". Projekt wygląda jak z filmu SF
- Restauracja wystąpiła w rządowym spocie, teraz się odcina. "Kompletna fikcja". PFR: dostali 843 tys. zł
- Będzie podwyżka 500 plus przed wyborami w 2023 roku? Ile może kosztować waloryzacja? Są dwa warianty