500 plus dla osób niepełnosprawnych rusza od 1 października. Przypominamy, jak i gdzie złożyć wniosek

Wraz z początkiem października rusza 500 plus dla osób z niepełnosprawnościami. Od wtorku ZUS rozpoczyna rozpatrywanie wniosków. Przypominamy, jak złożyć wniosek i komu przysługuje świadczenie
Zobacz wideo

500 plus dla osób niepełnosprawnych skierowane jest do tych osób, które mają skończone 18 lat, ale są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Z dodatku skorzystać może nawet 850 tys. osób. Od 1 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna rozpatrywanie wniosków, a na początku listopada można spodziewać się pierwszych decyzji.

500 plus dla osób niepełnosprawnych. Przypominamy, dla kogo przygotowano to świadczenie

Dodatek skierowany jest przede wszystkim do pełnoletnich osób, które są niezdolne do samodzielnego bytowania (potwierdzone przez specjalne orzeczenie). Ponadto, muszą to być osoby na stałe mieszkające w kraju, posiadające polskie obywatelstwo bądź dokumenty, takie jak prawo pobytu. 

Dowiedz się więcej: Prasa: W Warszawie brakuje pieniędzy na wypłaty 500 plus. Potrzeba pół miliarda złotych więcej

Co ważne, o dodatek ubiegać się mogą również emeryci, których emerytura nie przekracza 1600 zł brutto. Ci, którzy otrzymują więcej niż 1100 zł, ale mniej niż 1600 zł, dostaną kwotę odpowiednio zmniejszoną.

500 plus dla niepełnosprawnych - jak złożyć wniosek? 

Od nowego miesiąca istnieje również możliwość wnioskowania online, co jest o tyle istotne, że świadczenie dotyczy osób osób z niepełnosprawnościami, dla których będzie to sporym ułatwieniem. Można to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS i nie będzie się niczym różnić od standardowej ścieżki składania wniosków.

Jak wygląda ścieżka standardowa? Należy pobrać wniosek ze strony ZUS, a później dostarczyć go do placówki bądź przesłać pocztą

Osoby zainteresowane otrzymaniem świadczenia muszą potwierdzić niezdolność do egzystencji specjalnym orzeczeniem. Musi być ono wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do I grupy inwalidów – jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo. Dotyczy to również rozliczającym się z KRUS. Ci, którzy nie posiadają orzeczenia, ważnego w chwili wejścia w życie ustawy, muszą złożyć zaświadczenie na temat stanu zdrowia nie wcześniej niż miesiąc przed wnioskowaniem. 

W razie problemów ze składaniem wniosków należy zgłosić się do konsultantów ZUS, którzy dyżurują na specjalnej linii dotyczącej 500 plus dla niepełnosprawnych (22 560 16 00) bądź udać się do placówki zakładu. 

Więcej o: