Warszawa. Nie każdy będzie mógł być kierowcą Ubera? Radni planują wprowadzić egzaminy z topografii

Od 1 stycznia 2020 r. w życie wejdzie ustawa "lex Uber", która m.in. znosi egzamin dla kierowców z topografii miasta. Warszawa planuje jednak wykorzystać lukę w prawie i zaostrzyć przepisy.
Zobacz wideo

Jednym z głównych zarzutów wobec kierowców korzystających z aplikacji Uber czy Bolt jest nieznajomość topografii miasta. Nie miało to jednak wpływu na decyzję sejmu o przegłosowaniu ustawy o transporcie drogowym. Jej głównym założeniem jest wprowadzenie przepisu, że przewoźnikiem może być każdy, kto otrzyma licencję taksówkarską, a samochód będzie posiadał specjalne oznaczenie. 

Same przepisy uzyskania licencji uległy złagodzeniu. Od 2020 r. dokument wydawać będzie Główny Inspektorat Transportu Drogowego, zniesiony zostanie również egzamin z topografii miasta, który odbywał się w języku polskim. Było to sporym ograniczeniem dla zagranicznych kierowców. Takie rozwiązania oznaczają poważne problemy dla taksówkarzy. Okazuje się jednak, że nie w każdym mieście uzyskanie licencji może być tak proste.

Uber. Warszawa planuje zaostrzyć przepisy dla kierowców

Jak informuje warszawa.naszemiasto.pl, władze miasta chcą wprowadzić egzamin z topografii stolicy. Inicjatorem pomysł jest przewodniczący stołecznej Komisji Ochrony Środowiska, Marek Szolc. Czy interpelacja ma podstawy prawne? Według zapisów w ustawie, gminy liczącej powyżej 100 tys. mieszkańców mogą zdecydować się na wprowadzenie szkolenia z topografii miasta zakończonego egzaminem. Ostateczna decyzja należeć będzie do Rafała Trzaskowskiego oraz wiceprezydenta Warszawy Roberta Soszyńskiego, który zajmuje się transportem drogowym.

Czytaj także: Zakopianka. Korki na nowo wybudowanym odcinku S7 przez zator na rondzie. Jest coraz gorzej

Uber funkcjonuje w Polsce w stolicy od połowy 2014 r. Działalność amerykańskiego przedsiębiorstwa umożliwiającego zamówienie transportu za pomocą aplikacji spowodowało wejścia na rynek wielu podobnych firm, jak chociażby Bolt (wcześniej Taxify) czy Free Now. Ich funkcjonowanie spotkała się z ostrą krytyką ze strony środowiska taksówkarzy, którzy zorganizowali kilka protestów na głównych ulicach stolicy. Ustawa o transporcie drogowym ma za zadanie unormować sytuację na rynku przewoźników. 

Więcej o:
Komentarze (17)
Warszawa. Nie każdy będzie mógł być kierowcą Ubera? Radni planują wprowadzić egzaminy z topografii
Zaloguj się
 • vidi71

  Oceniono 11 razy 5

  Może jeszcze kurs ze zbierania łajna z ulic? Czas dorożek się skończył!
  Mamy 21 wiek po co komu znajomość topografii jak kierowca i klient z góry wiedzą za ile i którędy pojadą.

 • druga_wieza

  Oceniono 7 razy 3

  Egzaminy z topografii w dobie automap to zwykła bezcelowa opresja. I nie ma znaczenia, czy rozmawiamy o uberowcach, taksówkarzach, czy innych przewoźnikach.

 • jeak

  Oceniono 9 razy 3

  Po co ta znajomość topografii? - zdecydowanie skuteczniejsza będzie nawigacja + traffic.

 • squadack

  Oceniono 9 razy 1

  Uleganie naciskowi mafii taksówkarskich. W XXI wieku egzamin z topologii. bez sensu.

 • gonzoe

  Oceniono 8 razy 0

  Przede wszystkim należy cofnąć wszystkie licencje taksówkarskie i zakazać tym bandytom wszelkiej działalności związanej z przewozem osób. Podczas manifestacji i blokad taksówkarze pokazali że są jedynie pospolitymi bandytami, a organizując napady na kierowców Ubera dowiedli, że są wrednymi przestępcami, którzy nie zasługują na żaden szacunek. Wszystkie licencje taksówkarskie powinny zostać po takich wyczynach anulowane.

 • siwywaldi

  Oceniono 6 razy 0

  He, he....
  Zaraz Wiewiór zadzwoni do Żorżetki, Żorżetka na Nowogrodzką i egzaminów z topografii miasta dla kierowców Ubera, odechce się wam TAK SAMO jak zapowiadanego podatku od e-usług :-))

 • gerbezuk

  Oceniono 3 razy -1

  Znajomość topografi jest problemem??... a to ciekawe. Może jdnak lepiej zrobić kierowcom egzamin z języka polskiego

 • heraldek

  Oceniono 2 razy -2

  Lepiej kurs judo czy karate....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX