Media: Spar Group oficjalnie przejmuje sieć Piotr i Paweł. "Szczegóły operacji nie są na razie znane"

We wtorek spółka zależna Spar Group z RPA podpisała umowę na nabycie większościowych udziałów sieci Piotr i Paweł - podały Wiadomości Handlowe. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na transakcję w lipcu.

Zmiana właściciela sieci Piotr i Paweł, jednej z najstarszych działających w Polsce, najprawdopodobniej znalazła wreszcie finał. Z informacji serwisu Wiadomości Handlowe, pochodzących od osoby "zbliżonej do transakcji", "doszło do nabycia 80 proc. udziałów w spółce Grupa Piotr i Paweł przez spółkę New Polish Investments, kontrolowaną przez Spar Group". 20 proc udziałów ma pozostać pod kontrolą funduszy.

Piotr i Paweł przejęte. Właścicielem Spar - twierdzą Wiadomości Handlowe

Sieć Piotr i Paweł z powodu poważnych problemów finansowych w ciągu ostatnich miesięcy przeszła sporą transformację. Część jej obiektów została przejęta - m.in.  przez Carrefoura czy Biedronkę. Na rynku wciąż działa jednak całkiem pokaźna, bo licząca 70 lokalizacji, sieć.

Wiadomości Handlowe podają, że szczegóły operacji nie są jeszcze znane. Nie udało się też uzyskać oficjalnego komentarza spółek zaangażowanych w transakcję.

Dwa SPAR-y oraz Piotr i Paweł

Pisząc o przejęciu sieci Piotr i Paweł nie można nie wspomnieć o konflikcie, który dotyczy samej spółki SPAR.

W Polsce działa bowiem 250 sklepów pod tym szyldem. Zarządza nimi spółka należąca do Grupy Kapitałowej Bać-Pol. Miała ona umowę franczyzy ze SPAR International, czyli centralą koncernu. W lutym Holendrzy umowę franczyzy dla SPAR Polska wypowiedzieli, a po dwóch miesiącach przyznali ją SPAR Group z Republiki Południowej Afryki.

Spar Polska spiera się ze Spar Group o to, kto w Polsce ma prawo działać pod szyldem SPAR. Sprawą zajmują się sąd w Amsterdamie, a także sądy w Polsce. To właśnie w naszym kraju SPAR Polska wystąpił o ustanowienie zabezpieczeń na mocy ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwej konkurencji).

Czytaj też: Bloomberg: "Tesco rozpoczęło przegląd polskiego oddziału". Kolejne spekulacje dotyczące planów giganta

Nie da się ukryć, że spór jest skomplikowany. Obie strony - centrala SPAR i SPAR Polska - przerzucają się argumentami na temat tego, kto może prawnie działać w Polsce.

>>> Czy Polaków po wyborach czeka podwyżka cen na stacjach benzynowych? Goście "Studia Biznes" wyjaśniają:

Zobacz wideo
Więcej o: