Wybory parlamentarne 2019. Koalicja Obywatelska zapowiada likwidację zakazu handlu w niedzielę

"Przywrócimy handel w niedzielę. To ważne dla rozwoju gospodarki, ale także dla obywateli. Nie chcemy mówić Polakom jak mają żyć i kiedy handlować. Przywrócimy handel, zapewniając 2 wolne niedziele w miesiącu dla każdego pracownika" - napisała Katarzyna Lubnauer na Twitterze, przypominając składaną już wcześniej przedwyborczą obietnicę. 
Zobacz wideo

Likwidacja zakazu handlu w niedzielę to jeden z głównych postulatów polityków Koalicji Obywatelskiej. Na początku br. Nowoczesna złożyła w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie, ale został on odrzucony.

 Czytaj także: Tesco wprowadza zadziwiające zmiany. Drastyczne zmniejszenie powierzchni sklepów i asortymentu

Tymczasem, zdania Polaków, na temat wprowadzonej w życie w ubiegłym roku regulacji są dość podzielone. Jak wynika z sondażu Instytutu Pollster z września tego roku, wykonanego na zlecenie "Super Expressu", 33 proc. osób uważa, że sklepy powinny być otwarte we wszystkie niedziele. 13 proc. twierdzi z kolei, że sklepy powinny być otwarte w jedną niedzielę w miesiącu, natomiast 24 proc. - że w dwie niedziele w miesiącu. 1/4 ankietowanych jest zadowolona z wprowadzenia niemal całkowitego zakazu handlu, który będzie w pełni obowiązywał od 2020 r. 

Zakaz handlu w niedzielę. W których dniach sklepy są otwarte?

W 2018 r. wprowadzona została ustawa ograniczająca handel w niedziele i niektóre dni świąteczne. Z każdym rokiem zmniejsza się liczba niedziel, w których sklepy są otwarte. Obecnie obowiązuje tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu. W 2020 r. czeka nas kolejne zaostrzenie przepisów. Sklepy zamknięte będą we wszystkie niedziele poza tymi, które będą tuż przed największymi świętami, Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. 

Więcej o: