Media: PKO BP przeanalizuje możliwość przejęcia mBanku. "Dla nas to jest normalna sprawa"

Po tym, jak Commerzbank oznajmił, że chce sprzedać należący do niego w większości mBank, natychmiast pojawiły się głosy o repolonizacji banku. Analitycy twierdzą, że proces mógłby przeprowadzić państwowy PKO BP. Stanowisko zajął prezes instytucji, Zbigniew Jagiełło.
Zobacz wideo

Kiedy Commerzbank ogłosił, że chce sprzedać 69 proc. należących do niego akcji mBanku, analitycy i media zaczęli spekulować, kto mógłby przejąć jeden z największych banków w Polsce. Wzrok ekspertów szybko padł na PKO BP. Kontrolowana przez Skarb Państwa instytucja mogłaby powtórzyć to, co stało się z Aliorem czy Pekao - doprowadzić do zrepolonizowania kolejnego banku.

Do pomysłu odniósł się długoletni prezes PKO BP. Chęci zakupu nie wyraził wprost, dał jednak do zrozumienia, że możliwość transakcji zostanie poddana analizie. "Jakie z tego wyciągniemy wnioski to przyszłość pokaże" - stwierdził Zbigniew Jagiełło podczas rozmowy w radiowej Trójce.

Zaznaczył jednocześnie, że kierowany przez niego bank ma największe kapitały wynoszące 40 mld zł.

Co dałoby PKO przejęcie mBanku? Dziś polski bank jest numerem jeden w Polsce, na drugim miejscu znajduje się kontrolowany przez państwo Pekao, trzeci jest Santander, a czwarty mBank. Przejęcie tego ostatniego zwiększyłoby więc udział polskich instytucji finansowych w sektorze bankowym. Zwiększyłoby też dystans dzielący największy - i do tego polski - bank od pozostałych w rankingu.

mBank przejęty przez PKO BP? Minister finansów nie wyklucza

Warto przypomnieć, że do kwestii ewentualnej repolonizacji mBanku odniósł się też Jerzy Kwieciński, minister finansów. Podczas Kongresu 590, który odbywa się w Jasionce, stwierdził, że "najlepiej by było, gdyby te aktywa zostały przejęte przez taki bank, dla którego to jest dobre uzupełnienie obecnego portfela produktowego". Spytany wprost o to, czy ma na myśli bank kontrolowany przez Skarb Państwa odpowiedział, że tego nie wyklucza.

Wcześniej do sprawy odniósł się też premier Mateusz Morawiecki. Był jednak zdecydowanie bardziej ostrożny mówiąc, że sprawa nie jest priorytetem dla rządu.

W sprawie głos zabrał też prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, "wywołany do tablicy" przez dziennikarza Bartka Godusławskiego z "Dziennika Gazety Prawnej". Borys napisał na Twitterze, że kierowana przez niego instytucja, która brała wcześniej udział w repolonizacji Pekao, nie prowadzi obecnie "żadnych analiz, ani rozmów na temat ewentualnych przejęć instytucji finansowych".

Commerzbank zmienia strategię

Commerzbank AG, większościowy udziałowiec mBanku, pod koniec września opublikował nową strategię biznesową "Commerzbank 5.0". Zakłada ona m.in. sprzedaż większościowego pakietu akcji polskiej spółki mBank.

Czytaj też: Spowolnienie na świecie nas ochłodzi. mBank tnie prognozę dla PKB Polski na przyszły rok

Niemiecki bank podkreśla w komunikacie, że mBank należy do najbardziej innowacyjnych banków online na świecie. - Przy planowanej sprzedaży większościowego pakietu akcji mBanku w Polsce bank zamierza generować zasoby finansowe, które umożliwią szybszą realizację strategii i związanych z nią inwestycji. Sprzedaż miałaby pomóc Niemcom w polepszeniu rentowności własnego banku, dlatego transakcja wyceniana na 9 mld zł, jest prawdopodobna.

Więcej o: