Wybory 2019. Posłanka KO pokazała skierowanie 75-latki do endokrynologa. Termin wizyty to czerwiec 2021

Podczas debaty przedwyborczej Izabela Leszczyna z KO poruszyła temat kondycji służby zdrowia w Polsce oraz wydłużających się kolejek do lekarzy specjalistów. Pokazała skierowanie do endokrynologa, które miała otrzymać od chorej kobiety. Termin wizyty to czerwiec za dwa lata.
Zobacz wideo

Podczas debaty przedwyborczej 8 października w studio TVN24 politycy kluczowych ugrupowań poruszyli kwestię kondycji służby zdrowia. W odpowiedzi na zapewnienia i obietnice Marcina Horały z PiS Izabela Leszczyna z KO ripostowała, prezentując otrzymane od chorej kobiety skierowanie z odległym terminem wizyty u endokrynologa. Zgodnie z opublikowanym skierowaniem kobieta urodziła się w 1944 r., a na wizytę u lekarza musi czekać prawie dwa lata.

Chodzi również o to, żeby pani Maria z Częstochowy, która ma guzki na tarczycy, nie musiała do mnie przychodzić z takim skierowaniem do endokrynologa. To skierowanie jest na 10 czerwca 2021 r.

- podkreślała Izabela Leszczyna.

Leszczyna krytykuje PiS: zapaść w ochronie zdrowia

Już po telewizyjnej debacie Izabela Leszczyna postanowiła podzielić się swoimi odczuciami, pisząc na swoim blogu, że choć "pozostali uczestnicy debaty, a przede wszystkim miliony pacjentów w całej Polsce, odczuwają zapaść w ochronie zdrowia, poseł Horała powtarzał za marszałkiem Terleckim, że jest bardzo dobrze, a będzie jeszcze lepiej".

Poseł Horała udowodnił wczoraj, że PiS jest wyznawcą heglowskiej zasady, którą można sparafrazować tak: Jeśli propaganda nie zgadza się z faktami, tym gorzej dla faktów

- podsumowała Izabela Leszczyna na swoim blogu.

Coraz mniej pielęgniarek i lekarzy w Polsce

Służba zdrowia w Polsce nie bez powodu jest tematem gorących dyskusji. Jej kondycja jest słaba w naszym kraju. Pielęgniarek i lekarzy w Polsce jest niemal najmniej w UE, a połowa z nich ma więcej niż 50 lat, co oznacza, że spora część z nich odejdzie na zasłużone emerytury.

Jak wskazują dane Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych (NIPiP), pielęgniarek w wieku 26-40 lat było raptem 28,6 tys. na koniec 2017 r. W wieku ponad 50 lat było aż 122 tys. pielęgniarek i położnych. Średni wiek pielęgniarki w Polsce to obecnie 52 lata, co oznacza, że połowie z nich pozostało najwyżej 10 lat do emerytury. Co więcej, jak sugerują dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w 2017 r. w Polsce na 1000 mieszkańców przypadało 5,1 pielęgniarki. W zestawieniu wszystkich 21 krajów UE gorsze wyniki miały tylko Grecja i Łotwa. Niemal identycznie prezentuje się sytuacja wieku i dostępności lekarzy w Polsce.

Kolejki do lekarzy coraz dłuższe

Jak pokazują badania kolejek do lekarzy Fundacji Watch Health Care, wyraźnie wzrasta czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty. Dane za grudzień 2018 r./styczeń 2019 r. wskazują, że średni czas oczekiwania na wizytę gwarantowaną przez publiczną służbę zdrowia to 3,8 miesiąca. W połowie 2017 r. czas ten wynosił 3,1 miesiąca, a w 2015 r. - poniżej 3 miesięcy. Najgorzej jest z wizytą u endokrynologa, gdzie na wizytę pacjent czeka nawet dwa lata (dla badań i zabiegów związanych ze zdiagnozowanymi chorobami średni czas oczekiwania to 11,6 miesiąca).

Więcej o:
Komentarze (18)
Wybory 2019. Izabela Leszczyna z KO pokazała skierowanie do endokrynologa. Termin wizyty to czerwiec 2021
Zaloguj się
 • cozano

  Oceniono 5 razy 5

  To jest pomysł PiS-u na problem starzejącego się społeczeństwa i świadczeń emerytalnych. Już w tej chwili średnia życia w Polsce zaczyna się obniżać, a jest na tym polu jeszcze wiele do zrobienia.

 • nessuno

  Oceniono 2 razy 2

  A wybrańcom narodu to nawet ordynator oddziału do domu kule dostarczy, taka równość kruwa ich mać. Motloch może zdychać.

 • Waldemar Skowronski

  Oceniono 1 raz 1

  Kto JEST JESZCZE ZDROW NIECH UCIEKA Z TEGO CHOREGO KRAJU !!!. POD EGIDA PIS !!!.

 • piotrm74

  Oceniono 6 razy 0

  I to jest dzisiaj argument? w 2010 roku czekałem przeszło 3 lata na endoprotezę biodra. Każdy atakuje konkurenta w temacie służby zdrowia, a jak już jest u władzy to robi to samo - czyli NIC !!!!

 • awe26

  Oceniono 3 razy -1

  A to nie jest przypadkiem tak, że lekarz endokrynolog, u którego Pani się leczy, wpisał termin kolejnej wizyty?
  Mam jakieś guzki, które muszę kontrolować. Po serii tomografów i usg w tym roku, lekarz opiekujący się dał skierowanie na wizytę z terminem wrzesień 2020. Na kolonoskopię mam zalecenia na za 5 lat...

 • sieceonk

  Oceniono 3 razy -3

  brak lekarzy i pielęgniarek to efekt 30 lat zaniedbań na tym polu, a nie 4 lat władzy PIS.
  Wykształcenie specjalisty to ok 15 lat - studia, staż, rezydentura. Nawet doskonały program dziś nic nie zmieni, efekt będzie ok 2035-2040 roku. Przy krótszym czasie kształcenia pielęgniarek to 5-10 lat.
  deficyt lekarzy na dziś szacowany jest na ok. 50 000 osób
  więc propozycje wyborcze uzdrowienia opieki zdrowotnej (czytaj mniejszych kolejek) to mrzonka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX