13-stki, 14-stki, wyższa płaca minimalna. Tymi obietnicami PiS mógł wygrać wybory parlamentarne

Wybory parlamentarne wygrało - według badań exit-poll - Prawo i Sprawiedliwość. Ekonomiści podkreślają, że wpływ na decyzje wyborców mogły mieć liczne obietnice, które złożyło PiS. Przypomnijmy na co będzie musiał znaleźć pieniądze przyszły rząd.

Wybory parlamentarne 2019 można już niemal oficjalnie uznać za zakończone. Co prawda w chwili powstawania tego tekstu nie ma oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej, ale jest wynik badanie exit poll. Daje on całkowite zwycięstwo PiS, które zdobyło 43,6 proc. głosów.

Marek Zuber, ekonomista, w rozmowie z Next Gazeta.pl przyznał, że "dobra sytuacja gospodarcza i pieniądze, które w różnych formach zostały przekazane Polakom miały olbrzymi wpływ na wynik wyborów".

Przypomnijmy zatem co Prawo i Sprawiedliwość obiecało wyborcom.

Wybory parlamentarne 2019. Czy wyborcy uwierzyli w obietnice PiS?

Najhojniejszą obietnicą wyborczą PiS są trzynaste i czternaste emerytury co roku. Te pierwsze dla każdego już od 2020 r. Drugie - od 2021 r. dla osób, których świadczenie nie przekracza 120 proc. przeciętnej emerytury (ok. 2900 zł brutto w 2021 r.).

W przypadku czternastek, program PiS zakłada także mechanizm "złotówka za złotówkę". To oznacza, że osoby, które przekroczyłyby poziom 120 proc. przeciętnej emerytury, także dostawałyby świadczenie, ale w proporcjonalnie niższej kwocie. PiS szacuje, że czternastki otrzyma ok. 90-95 proc. emerytów i rencistów.

Przypomnijmy - w 2019 r. trzynastki dla emerytów kosztowały budżet 10,8 mld zł. W przyszłym, po podwyżce minimalnej emerytury z 1100 do 1200 zł, koszt może wynieść ok. 11,7 mld zł. Koszt trzynastek i czternastek tylko w 2021 r. bardzo wstępnie można szacować na ok. 23-24 mld zł.

Warto podkreślić, że 13-tej emerytury nie ma w projekcie budżetu na rok 2020, PiS chwali się natomiast tym, że jest on zrównoważony.

Obietnice wyborcze PiS - Wyższe płace, mały ZUS, niższe podatki

Inne propozycje, które miały przekonać elektorat to np.nowy "mały ZUS".  PiS zapowiada, że małe firmy oszczędzą dzięki temu rozwiązaniu 1,2 mld zł rocznie. Komentatorzy mówią o "500 plus" dla przedsiębiorców, bo właśnie tyle mieliby oni oszczędzić. Warto podkreślić jednak, że nie wszyscy, a bardzo wąskie grono.

Wyższa płaca minimalna to kolejna obietnica złożona przez PiS elektoratowi. Jej wzrost ma być niezwykle szybki. Przypomnimy - w przyszłym roku najmniejsze wynagrodzenie wzrośnie do 2,6 tys. zł, rok później wynieść ma 3 tys. zł, a w roku 2023 lub 2024 4 tys zł. brutto. Dla pracodawcy będzie to oznaczać koszt wynoszący 4,8 tys. zł na osobę.

Czytaj też: Wielka licytacja na programy i rozdawnictwo. Dziesiątki miliardów złotych w obietnicach partii

Niższe podatki to obietnica, którą PiS już w zasadzie spędził. Pierwszy próg podatkowy został bowiem zmniejszony z 18 na 17 proc.

Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej po ogłoszeniu wyników exit poll ponownie stwierdził, że PiS zamierza budować państwo dobrobytu. Wynik powyborczego badania pozwala stwierdzić, że Polacy w te obietnicę uwierzyli.

Więcej o: