RMF FM: "Rząd chce szybko pozyskać dodatkowe pieniądze z OFE". Likwidacja przyspieszy

Likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych ma przyspieszyć. Rząd - jak twierdzi RMF FM - chce bowiem "szybko pozyskać dodatkowe pieniądze i OFE jest na to sposobem."

OFE mogą zostać ostatecznie zlikwidowane szybciej, niż sądziliśmy. Jak ustalił RMF FM, prace mają ruszyć już na początku kadencji nowego Sejmu. Przeniesienie środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych będzie z pewnością korzystne dla budżetu.

Tymczasem, jak ustaliła stacja, "rząd chce szybko pozyskać dodatkowe pieniądze", by móc spełnić obietnice wyborcze, szczególnie, gdy na horyzoncie majaczy już spowolnienie gospodarcze.

Rząd likwiduje OFE, budżet zarobi na przekształceniu

Rząd PiS w zeszłym roku rozpoczął jedną z największych rewolucji dotyczącą systemu emerytalnego. W kwietniu przedstawił propozycję przeniesienia całości środków z OFE na indywidualne konta emerytalne (IKE).

Środki zostaną obciążone 15-procentową opłatą przekształceniową. A że na koniec lipca na OFE było niemal 160 mld zł, do budżetu może wpłynąć ok. 19 mld zł. To między innymi te pieniądze sprawią, że w przyszłorocznym budżecie nie ma być deficytu. Plan zakłada, że na przelew środków z OFE do IKE zdecyduje się 80 proc. osób.

Likwidacja funduszy początkowo miała ruszyć wcześniej. Rząd jednak temat "zakopał", by przed wyborami, bo 15-procentowa prowizja mogłaby zostać wykorzystana w walce politycznej.

Prowizja za przekształcenie OFE uderzy w przyszłe pokolenia?

Zdaniem wielu ekspertów opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc. jest kontrowersyjna. Rząd ściąga bowiem podatek niejako od przyszłych pokoleń. 

Rząd przed tym zarzutem broni się twierdząc, że dziś środki na IKE są opodatkowane "na wejściu" (bo wpłaca się na nie dochody netto), a już nie "na wyjściu" - po ukończeniu 60 lat przy wypłacie nie zapłacimy podatku.

OFE działają od 1999 roku, były nazywane "drugim filarem" emerytalnym - miały stanowić uzupełnienie środków pochodzących z "państwowej"emerytury. Składki na OFE były przekazywane obowiązkowo przez wszystkich zatrudnionych do 2014 roku, dziś pieniądze przekazywać mogą jedynie chętni.

Więcej o:
Komentarze (158)
RMF FM: "Rząd chce szybko pozyskać dodatkowe pieniądze z OFE". Likwidacja przyspieszy
Zaloguj się
 • januszek22

  Oceniono 32 razy 32

  trzeba spełnić obietnice wyborcze przezd wyborami prezydenckimi, dlatego rząd potrzebuje pieniędzy

 • def11

  Oceniono 28 razy 28

  A dlaczego te 15% nazywa się "opłatą" a nie podatkiem ?
  Ano dlatego,że podatek można pobrać raz, a opłatę.., cóż jak będzie potrzeba to ile trzeba :)

 • ar.co

  Oceniono 30 razy 26

  Czyli jak zwykle w PiS: okraść pracujących, rozdać nierobom.

 • xyz_xyz1

  Oceniono 27 razy 25

  Naiwni mogą wejść do PiS -owskigo nowego OFE czyli PPK co ruszają od przyszłego roku. Te mają być nieruszalne - no chyba że władza zdecyduje inaczej. Jestem przekonany iż liczba chętnych będzie gigantyczna.

 • vegemot

  Oceniono 24 razy 24

  A ciemnota dalej twardo głosuje, bo dostali pieniądze, które im zabrano, ale są za głupi żeby to zrozumieć.
  Ostatnio rozmowa z twardym wyborcą:
  -Głosowałem na pis, bo dali 500zł wnukom i 13 emeryturę
  -I na co wydasz?
  -Na leki, bo drożeją, na żywność bo strasznie podrożała. Straszne podwyżki ale na szczęście rząd nam pomaga programami socjalnymi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX