Resort Zbigniewa Ziobry walczy z przestępczością, promując małżeństwo. 1,5 mln zł na specjalną akcję

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało 1,5 mln zł na akcję promującą małżeństwo. Jest ona organizowana przez Fundację Mamy i Taty i ma na celu walczyć z... przestępczością - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Zobacz wideo

Akcja "Małżeństwo. Droga naszego życia" potrwa do grudnia i będzie składać się na nią m.in. seria spotów promujących małżeństwo w celu zapobiegania przestępczości. Na razie nieznana jest ich dokładna tematyka. Fundusz Sprawiedliwości należący do Ministerstwa Sprawiedliwości przeznaczył na nią 1,5 mln zł.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapobiega przestępczości w nietypowy sposób 

Kampania powstała w oparciu o badania wykonane przez Maison & Partners na zlecenie Fundacji Mamy i Taty. Wynika z nich, że osobami bardziej godnymi zaufania są te, które mają ustabilizowane życie prywatne (tak uważało 61 proc. ankietowanych) oraz, że osoby, które nie czują odpowiedzialności za bliskich, są bardziej skłonne do popełnienia przestępstw (48 proc.).

Wiele osób zauważa jednak, że powiązanie kwestii małżeństwa z niską przestępczością jest tezą dyskusyjną. I tak np., jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", w ciągu kilkunastu ostatnich lat w Polsce miał miejsce spadek liczby zgłoszeń z powodu znęcania się (40 tys. w 2006 przy 26 tys. w 2016 r.), mimo że w tym okresie liczba małżeństw zawieranych rocznie spadła o ponad 3 tys. do poziomu 19,3 tys. 

Na te statystyki odpowiada Marek Grabowski, szef Fundacji Mamy i Taty, która wygrała konkurs ministerstwa. Odpowiada, przytaczając swoje badania i analizy dotyczące spraw sądowych. - Z badań socjologicznych wynika, że w pełnych rodzinach jest mniej przestępczości (...) Badaliśmy pary bez ślubu i wyszło nam, że to, iż można łatwo odejść od partnera, zwiększa poczucie stresu i braku poczucia bezpieczeństwa - tłumaczy. 

Co ciekawe, to już drugi projekt fundacji realizowany ze środków pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości. Na pierwszy - "Ratuj rodzinę" - przeznaczono 700 tys. zł. Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".  

Więcej o: