Upadek SK Banku. CBA: Jest akt oskarżenia przeciwko 93 osobom. 1256 zarzutów

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia, który kończy śledztwo w sprawie niegospodarności w wołomińskim SK Banku. Oskarżonych w sprawie jest blisko 100 osób, którym przedstawiono ponad 1000 zarzutów.
Zobacz wideo

Jak informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne, Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do stołecznego Sądu Okręgowego szósty i ostatni zarazem akt oskarżenia w związku ze śledztwem dotyczącym niegospodarności w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SK Bank). Instytucja ta upadła w 2015 roku, tracąc ponad 1,6 mld zł. Na ławie oskarżonych usiądą 93 osoby, które usłyszały 1256 zarzutów. Dotyczą one m.in. wyrządzenia szkody w majątku banku i działania na szkodę 60 obligatariuszy, którzy stracili 75 mln zł oraz 364 osób osób, które straciły oszczędności o łącznej wartości ponad 385 mln zł.

Upadek SK Banku. CBA zatrzymało m.in. prezesa zarządu

Śledztwo w sprawie SK Banku rozpoczęło się w 2015 roku, kiedy Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Zarząd Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie. W 2016 roku sprawą zajęło się CBA. W toku postępowania przedstawiono zarzuty ponad 120 podejrzanym, z czego 110 zostało zatrzymanych. 40 spośród nich zostało tymczasowo aresztowanych. Do teraz w areszcie przebywają: były prezes zarządu SK Banku Jan B., były dyrektor jednego z oddziałów Wiesław W. oraz przedsiębiorca z branży deweloperskiej Sławomir D. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek podejrzanych o wartości około 50 mln zł.