Brexit. Polacy powinni trzymać kciuki za Izbę Gmin. Umowa z UE jest arcyważna dla naszej gospodarki

Polska mogłaby być jednym z najmocniej dotkniętych krajów w Europie, gdyby doszło do brexitu bez porozumienia. Polski eksport do Wielkiej Brytanii tworzy 2 proc. wartości dodanej w naszej gospodarce rocznie. Mocniej eksport na Wyspy wpływa na wzrost PKB tylko Holandii i Czech.
Zobacz wideo

Wielka Brytania i Unia Europejska osiągnęły porozumienie ws. umowy brexitowej. Nie oznacza to jednak, że widmo twardego brexitu zniknęło raz na zawsze. O ile zatwierdzenie umowy przez Radę Europejską i Parlament Europejski jest raczej formalnością, o tyle komplikacje zapewne pojawią się w brytyjskim parlamencie, gdzie dokument wcale nie musi uzyskać poparcia. Głosowanie w Izbie Gmin nad umową już w najbliższą sobotę.

Ekonomiści ING Banku Śląskiego zwracają uwagę, że Polacy szczególnie mocno powinni zaciskać kciuki, aby Wielka Brytania opuściła Unię z umową "rozwodową". Niewiele jest bowiem europejskich gospodarek z tak dużą zależnością od eksportu na Wyspy. Jak wskazują eksperci ING, eksport do Wielkiej Brytanii tworzy 2 proc. wartości dodanej w polskiej gospodarce rocznie (wartość dodana to w dużym skrócie, przyrost wartości dóbr związany z produkcją lub tworzeniem usług), i część z tego byłaby "poważnie zagrożona" w przypadku brexitu bez umowy.

Z analizowanych przez ekspertów krajów, tylko w Holandii i Czechach wartość dodana eksportu do Wielkiej Brytanii w odniesieniu do PKB jest wyższa niż w Polsce. Porównywalna jak u nas - na Węgrzech i w Niemczech

Do Wielkiej Brytanii wysłaliśmy towary o wartości prawie 60 mld zł

Eksport na Wyspy wynosi blisko 3 proc. polskiego PKB. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w całym 2018 r. do Wielkiej Brytanii trafiły z Polski towary o wartości ponad 59,3 mld zł. Eksport na Wyspy stale rośnie, co jest związane po części także z budowaniem przez tamtejsze firmy zapasów towarów na okoliczność twardego brexitu (gdyby handel z krajami Unii był poważnie utrudniony, przynajmniej przez jakiś czas). 

Jak wskazują dane GUS, od stycznia do lipca br. włącznie, wartość eksportu z Polski do Wielkiej Brytanii wyniosła ponad 34,4 mld zł. To o ponad 4 proc. więcej, niż w analogicznym okresie rok temu. 

Więcej o:
Komentarze (29)
Brexit. Polacy powinni trzymać kciuki za Izbę Gmin. Umowa Wielkiej Brytanii z UE jest arcyważna dla naszej gospodarki
Zaloguj się
 • oloros11

  Oceniono 12 razy 8

  oczywiście ze będzie bez umowy - dopilnuje tego US - wtedy te wszystkie beneficja które plynely do Polski Czech i Holandii poplyna do US - o to wlasnie chodzilo - Trump ma już przygotowany układ handlowy i nie będą mu już przeszkadzali biurokraci z Brukselii - dobrze się przyjrzyjcie kto skorzysta Drugim beneficjentem będzie oczywiście Rosja
  Silna Unia - cos w rodzaju tanow Zjednoczonych Europy jest zagrożeniem dla mocarstw - co innego Unia Narodow - tu US i Rosja mogą sobie grac jak chcą a tacy jak Polacy im w tym pomogą i jeszcze powiedzą ze to jest patriotycznie i zgodnie z "naszym" interesem !!!!

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 6 razy 6

  Brytyjski Parlament musiałby oszaleć żeby przyjąć umowę Johnson'a.

  Umowa oznacza secesję Irlandii Północnej. Równie dobrze Johnson mógłby zaproponować przeprowadzenie drugiego referendum niepodległościowego w Szkocji.

 • udet1124

  Oceniono 4 razy 4

  Borys oddał Irlandię Północną(granica na morzu) i stworzy z niej strefę wolnocłową.

 • ogniesteoczy

  Oceniono 1 raz 1

  nie pitolta lewaki.
  Polska wstaje z kolan i nam nie potrzeba niemca czy brytola i jego kasy.
  bendziemy wielcy swom gospodarkom narodowom wspieranom przez wizjem wielkiego mlaskatego kurdupla!

  Mój kumpel robił 100milionow obrotu z niemcami na pieczarkach ale go strzykało bo jest narodowcem, w końcu się na niemca obraził i wstał z kolan, ale zaraz siadł na dupę bo firma padła. Polacy wielki naród nie będzie żarł doskonałych jakościowo pieczarek przeznaczonych na lewackie języki germańskich oprawców, tylko wpie... stare purchawy po 1,99/kg.
  Kolega za to teraz biedny ale szczęśliwy orłem w koronie

 • kacpruh

  Oceniono 5 razy 1

  Spoko, oni stracą więcej. I tego im życzę, za głupotę trzeba płacić.

 • wodzyn_emigrant

  Oceniono 1 raz -1

  Wy nie macie pojęcia co wypisujecie ! Ta umowa nie gwarantuje bez umownego po okresie przejściowym. Ta umowa zuboży społecznikostwo UK bardziej niż poprzednia. Ta umowa nie gwarantuje praw pracowniczych takich jak w UE. Jedyni wygrani to populiści i ich ciemne interesy.

 • marini2

  Oceniono 3 razy -3

  A czemu nie piszecie ile UK exportuje na rynki Europy swoich towarów? W przemyśle drzewnym udział samych produktów z UK to prawie 40%, a gdzie reszta?

 • ernst-lemingway

  Oceniono 18 razy -6

  Szczujemy, szczujemy, straszymy, straszymy; a nuz bedzie brexit bez umowy i kolejny argument na pis, co nie? :)
  Redakcja az przebiera nogami by wydarzylo sie cos, co zaszkodzi Polsce i Polakom; wasze artykuly czerskie, wrecz ociekaja od duszonej nienawisci do 'tenkraju' i jego mieszkancow: zaprawde zacnych nasladowcow wychowal Adam. Nalezy siem wielki gebels i wielki urban w nagrode.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX