Brexit. Na taki "breaking news" czekaliśmy. Boris Johnson ogłosił: Jest porozumienie!

Robert Kędzierski
Boris Johnson triumfalnie ogłosił, że jest porozumienie, które pozwoli dokończyć brexit. Brytyjski parlament musi je zatwierdzić, do czego dojść ma w sobotę. Chociaż oczywiście wcześniej dokumenty muszą podpisać przedstawiciele UE i Wielkiej Brytanii.
Zobacz wideo

Brexit dokonał nagłego przyspieszenia, żeby nie powiedzieć zwrotu. Po niemrawym poranku pełnym doniesień o "długiej drodze do porozumienia" dość nieoczekiwanie głos zabrał Boris Johnson.

Mamy świetne nowe porozumienie, które pozwoli nam odzyskać kontrolę. Parlament powinien zatwierdzić brexit w sobotę.

- napisał na Twitterze nawiązują do kluczowego dla brexitowej kampanii hasła, które brzmiało "take control back", czyli "odzyskać kontrolę".

W sieci równie błyskawicznie pojawił się wpis Jean-Claude'a Junkera, szefa Komisji Europejskiej 

Gdzie jest wola jest i porozumienie. Mamy je! Dla Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii jest uczciwe i zbalansowane. Dowodzi naszego zaangażowania w znalezienie porozumienia.

- napisał.

Boris Johnson ogłasza: jest porozumienie. Twardy brexit raczej się nie wydarzy?

Jakie są warunki brexitu, co zawiera tekst porozumienia? Dowiemy się tego wkrótce, publikacja dokumentu została już zapowiedziana.

Informacja o porozumieniu jest o tyle zaskakująca, że jeszcze w środę unijny negocjator twierdził, że na przyjęcie dokumentu zostały godziny. Dziś rano Angela Merkel stwierdziła natomiast, że postęp w negocjacjach jest widoczny, do porozumienia jednak daleko. W ciągu zaledwie kilku godzin sytuacja się jednak zmieniła.

Brytyjski parlament musi poprzeć umowę

Warto podkreślić, że Boris Johnson wykonał tylko połowę zadania - wypracował porozumienie z UE. Teraz musi przekonać do umowy własny parlament. Theresa May, poprzedniczka Johnsona, nie była  w stanie tego wykonać przez ponad dwa lata.

Zegar brexitowy tyka jednak nieubłaganie - data opuszczenia wspólnoty to 31 października. Johnson nie musi też martwić się ustawą Benna, która nakazywała premierowi wystąpienie o przesunięcie brexitu, jeśli do unijnego szczytu nie dałoby się wypracować porozumienia. Jeśli zatem brytyjscy deputowani nie poprą umowy Johnsona to oni będą odpowiedzialni za twardy brexit. Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której Unia chciałaby ponownie negocjować umowę.

Czytaj też: Polski rząd krytykuje unijny budżet. "Nie do zaakceptowania". W tle brexit

Tymczasem Demokratyczna Partia Unionistyczna Irlandii Północnej (DUP) ogłosiła, że nie zgadza się na wynegocjowane porozumienie z UE. Najbliższe godziny i dni będą więc pełne brexitowych emocji.

Więcej o: