Najdłuższy lot świata trwa. Samolot linii Qantas wystartował w piątek z Nowego Jorku, w Sydney będzie w niedzielę

Rozpoczął się pierwszy, blisko 20-godzinny lot bezpośredni z Nowego Jorku do Sydney. Na pokładzie dreamlinera przewoźnika Qantas 50 osób podda się testom naukowców.
Zobacz wideo

Boeing 787-9 Dreamliner należący do linii Qantas wystartował z lotniska JFK w Nowym Jorku w piątek o godzinie 21:27 czasu lokalnego (w Polsce była 3:27 w sobotę). W australijskim Sydney ma wylądować zgodnie o 7:44 czasu miejscowego (u nas będzie wtedy 22:44 w sobotę).

Najdłuższy lot świata trwa

Jak można sprawdzić na stronie flightradar24.com, tuż przed południem w sobotę (czasu polskiego) samolot zbliżał się do Hawajów.

Najdłuższy lot świata. Samolot linii Qantas zbliża się do Hawajów.Najdłuższy lot świata. Samolot linii Qantas zbliża się do Hawajów. Źródło: flightradar24.com

Lot ma według planów potrwać blisko 20 godzin (19 godzin i 30 minut). To znaczy, że będzie to najdłuższy lot na świecie. Dreamliner w tym czasie pokona 16 200 kilometrów między Nowym Jorkiem a Sydney. To nowiutka maszyna. Została przetransportowana z fabryli w Seattle do Nowego Jorku. Dostała imię "Kookaburra" (to nazwa występującego w Australii ptaka).

Podczas lotu przy pracy zmieniać będzie się czterech pilotów. Dwóch leci jako pasażerowie - to oni dostarczyli samolot z fabryki Boeinga na lotnisko JFK. Dreamliner podczas startu ważył 233 000 kilogramów (maksymalna waga startowa tego modelu to 254 tys. kg). Został zatankowany do pełna, paliwo stanowi niemal połowę jego wagi. Według obliczeń w momencie lądowania powinien mieć zapas na jeszcze około 90 minut lotu. Średnia prędkość lotu ma wynieść około 930 kilometrów na godzinę.

Eksperyment w powietrzu

Na pokładzie samolotu jest 50 osób załogi i pasażerów. Wszyscy oni zgodzili się poddać naukowym testom. Mają one sprawdzić wytrzymałość fizyczną oraz psychiczną: czujności pilotów, zachowanie pasażerów pod kątem snu oraz przyjmowania posiłków. Na razie to sprawdzian, ale w przypadku powodzenia, australijskie linie lotnicze Qantas Airways zamierzają wprowadzić nawet ponad 20-godzinne połączenia do rozkładu. Obecny rekord należy do linii lotniczej Singapore Airlines, która wprowadziła trwające ponad 18-godzinne połączenie pomiędzy Singapurem a Nowym Jorkiem.
 
Bezpośrednie lot między Nowym Jorkiem a Londynem to część tak zwanego "Projektu Wschód Słońca". To nawiązanie do połączeń z czasów II Wojny Światowej, kiedy loty Qantas do Londynu nad Pacyfikiem trwały 28 godzin - oczywiście z międzylądowaniem - a ich pasażerowie mieli możliwość zobaczyć dwa wschody słońca. Poza trasą Nowy Jork - Sydney chodzi też o planowane połączenie Londyn - Sydney, które ma trwać aż 21 godzin.

Wyzwanie dla Boeinga i Airbusa

Boeing 787-9 Dreamliner tak naprawdę nie jest przystosowany do tak długich lotów przy pełnym komercyjnym obłożeniu. Został wykorzystany tylko do testów. Szef linii Qantas już dwa lata temu "rzucił wyzwanie" dwóm czołowym producentom lotniczym na świecie: Boeingowi i Airbusowi. Obaj zapewniają, że kończą już prace przystosowujące ich maszyny - to Boeing 777X i nowa wersja Airbusa A350. Ostateczna decyzja w sprawie "Projektu Wschód Słońca" ma zapaść do końca tego roku, a regularne loty mogą zacząć się w 2022 lub 2023 roku.

Więcej o: