Brexit. Exodus brytyjskich obywateli do Europy kontynentalnej. Największy odpływ ludności od 10 lat

Jak pokazują najnowsze dane, coraz więcej obywateli opuszcza Wielką Brytanię, by zamieszkać w Europie kontynentalnej. To największy odpływ ludności od dekady. Powodem jest brexit i obawy z nim związane.
Zobacz wideo

Jak podał brytyjski dziennik "Independent", analizy przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i berlińskiego Ośrodka Naukowego Badań Społecznych wskazują na to, że emigracja z Wielkiej Brytanii osiągnęła najwyższy od 10 lat poziom. Jak zauważyli badacze, liczba wyjeżdżających z Wysp obywateli rośnie od 2010 r., ale największy skok zarejestrowano po referendum w sprawie brexitu w 2016 r. Naukowcy szacują, że w 2019 r. wyemigrowało do UE 84 tys. brytyjskich obywateli. Dla porównania w 2015 r. było to 58 tys. osób, a w roku 2012 - 46 tys. obywateli brytyjskich.

Według ostatnich danych GUS, opublikowanych przez urząd w 2017 r., oficjalną liczbę Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii szacuje się na ok. 800 tys. osób. To blisko 100 tys., więcej niż w Niemczech.

Polacy w Wielkiej Brytanii

W połowie września Arkady Rzegocki, ambasador RP w Londynie, apelował do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, by składali wnioski dotyczących przyznania im statusu osiedlonego. Jak podkreślał, jest on konieczny, jeśli Polacy, niebędący obywatelami brytyjskimi, będą chcieli pozostać na Wyspach po brexicie. W tym celu od 29 marca wszyscy chętni pozostać powinni zarejestrować się w dedykownym systemie elektronicznym - należy dokonać tego do końca czerwca 2021 r. dla brexitu z umową z UE, który wydaje się coraz mniej realny.

W przypadku tzw. twardego brexitu - wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy - termin skraca się do końca 2020 r. Dotyczy to zarówno Polaków bez brytyjskiego obywatelstwa, jak rezydentów. Z danych udostępnionych przez ambasadę wynika, że do września 2019 r. taki wniosek złożyło tylko 27 proc. Polaków mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii.

Brexit jak bumerang

Wszystko wskazuje na to, że Unia Europejska zgodzi się na opóźnienie brexitu, jeśli brytyjski parlament nie zdąży z uchwaleniem przepisów wykonawczych do umowy o wyjściu. Termin? Możliwe, że poznamy w czwartek 24 października po obradach brytyjskiego parlamentu. Jednak Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, zapowiedział, że "powinniśmy być gotowi na każdy scenariusz", podkreślając, że brexit bez umowy nigdy nie będzie decyzją UE.

Brexit? Görlitz czeka. Niemcy zapraszają Polaków z Wysp

Görlitz to 55-tysięczne miasteczko położone nad Nysą Łużycką, które znajduje się bezpośrednio przy granicy z Polską. W obliczu nadchodzącego brexitu i braku rąk do pracy w niektórych branżach, władze miasta zdecydowały się wykorzystać jego położenie, któe może okazać się dość atrakcyjne dla Polaków rozważających opuszczenie Wielkiej Brytanii. Za pomocą różnych środków przekazu zachęcają Polaków z Wielkiej Brytanii do przyjazdu tam do pracy. Póki co, odzew nie spotkał się ze zbytnim odzewem - mimo publikacji w popularnym, brytyjskim dzienniku "The Guardian". Obecnie w Görlitz zameldowanych jest ok. 4 tys. Polaków.

Więcej o:
Komentarze (121)
Brexit. Exodus brytyjskich obywateli do Europy kontynentalnej. Największy odpływ ludności od 10 lat
Zaloguj się
 • prawdziwy_qwertyk

  Oceniono 26 razy 22

  84tys osob wyjezdza z 65mln kraju i jest to exodus. To jak nazwac sytuacje kiedy z niespelan 40mln kraju wyjedza 2,5mln osob - chyba hekatumba

 • kwiatpatologii

  Oceniono 22 razy 16

  "nie spotkał się ze zbytnim odzewem mimo publikacji w "The Guardian"

  Polacy którzy czytają Guardiana raczej do Görlitz się nie przeniosą.

 • sim.salabim

  Oceniono 15 razy 15

  "Póki co, odzew nie spotkał się ze zbytnim odzewem - mimo publikacji w popularnym, brytyjskim dzienniku "The Guardian"".
  Odzew nie spotkal sie z odzewem?

 • earthboundmisfit

  Oceniono 25 razy 11

  Biedny Jenot. Znów mu taka kase przed nosem przechodzi.

 • carolina_reaper

  Oceniono 21 razy 11

  Domyslam sie, ze sa to glownie osoby z podwojnym obywatelstwem, ktore nie chca ryzykowac utraty swiadczen unijnych

 • stach_79

  Oceniono 10 razy 10

  Nie wyemigrowało tylko zarejestrowało w końcu swoją obecność - w Hiszpanii, Irlandii, Francji i reszcie Europy. Byli tam od lat.

 • gadolinn

  Oceniono 12 razy 10

  "Póki co, odzew nie spotkał się ze zbytnim odzewem"

  co tu dodac?

 • osobaniepozadana

  Oceniono 7 razy 7

  a czymże są te tysiące w stosunku do milionów?

 • runfree

  Oceniono 6 razy 6

  Pół artykułu nie na temat. Miało być o emigracji z wysp.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX