Obowiązkowe konto firmowe. Istotne zmiany w split payment dla każdego przedsiębiorcy od 1 listopada

Split payment funkcjonuje w polskim prawie podatkowym od połowy 2018 r., ale dotychczas mechanizm był nieobowiązkowy. 1 listopada wchodzą w życie przepisy, które to zmienią - dla przedsiębiorców konto firmowe będzie obowiązkowe.
Zobacz wideo

Obowiązkowy split payment będzie obowiązywać przedsiębiorców od początku listopada. Mechanizm podzielonej płatności ma dotyczyć wszystkich transakcji oraz innych świadczonych usług wymienionych w załączniku nr 15 ustawy o VAT, ale tylko w momencie, gdy ich wartość przekraczać będzie 15 tys. zł. Sprawdzamy, co nowe zmiany w praktyce oznaczają dla posiadających firmy. 

Split payment. Czym jest mechanizm podzielonej płatności? Na czym polegają zmiany?

Split payment został wprowadzony w Polsce po to, by zapobiec oszustwom podatkowym. Polega on na tym, że płatności nabywców za dany towar bądź usługę trafiają na dwa konta bankowe dostawcy, oddzielając tym samym wartość netto od kwoty podatku VAT. Od lipca ubiegłego roku przedsiębiorcy korzystali z tego mechanizmu dobrowolnie, listopadowe zmiany w przepisach wprowadzają jednak obligatoryjność.

Czytaj także: Split payment został przełożony. Premier: "Słuchamy głosów przedsiębiorców"

Od teraz kwota netto będzie wpływać na konto firmowe przedsiębiorcy, natomiast podatek VAT za dany produkt wyląduje na specjalnym rachunku VAT, który będzie prowadzony przez bank

Obowiązkowe konto firmowe. Koniec z prywatnymi rachunkami od listopada 

Wyżej opisane zmiany w funkcjonowaniu split payment, a także wprowadzenie obligatoryjności nakładają na przedsiębiorców kolejne zobowiązania. Przede wszystkim obowiązkowe konto firmowe zastąpi możliwość rozliczania się między zainteresowanymi stronami za pomocą rachunków prywatnych.

Zmiany prawdopodobnie będą dotyczyć osób działających w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, gdyż w załączniku nr 15 ustawy o podatku VAT wyszczególniono m.in. usługi budowlane, sprzęt elektroniczny czy benzyny silnikowe. Oznacza to, że samozatrudnieni kupujący paliwo do auta na potrzebę działalności będą musieli prowadzić obowiązkowe konto firmowe. Adnotacja o tym, że split payment dotyczyć będzie usług bądź transakcji wartych powyżej 15 tys. zł spowoduje, że w praktyce nowe rachunki mogą nie być używane przez najmniejszych przedsiębiorców, zawierającymi transakcje na niskie kwoty.

Warto zaznaczyć, że nowe przepisy dotyczą także osób zza granicy, które działają w naszym kraju. Przedsiębiorcy posiadający rachunek firmowy są zobowiązani do poinformowania o tym Urzędu Skarbowego bez konieczności podawania jego numeru. Natomiast korzystający z kont prywatnych będą musieli udać się do banków bądź SKOK-ów w celu otwarcia kont firmowych.

Więcej o: