NBP wprowadza "monety smoleńskie". Dostępne będą w marcu przyszłego roku, na 10. rocznicę katastrofy

NBP poinformował o harmonogramie emisji monet i banknotów okolicznościowych w 2020 r. Wśród nich znalazły się "monety smoleńskie", które zostaną wyprodukowane z okazji 10. rocznicy katastrofy w Smoleńsku. W nominałach 10 i 100 złotowym będą dostępne od marca.
Zobacz wideo

W 2020 r. pojawi się aż 21 kolekcji banknotów lub monet. NBP zdecydowało się w ten sposób upamiętnić m.in. 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II, 40. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność". W marcu przyszłego roku pojawią się również dwie monety z okazji 10. rocznicy tragedii smoleńskiej i to one wzbudzają największe zainteresowanie ze strony potencjalnych odbiorców. 

Monety smoleńskie. Blisko 15 tys. okolicznościowych monet o nominałach 10 i 100 złotowych

Na razie nie wiadomo, co znajdzie się na monetach. Narodowy Bank Polski poinformował natomiast, że do obiegu trafią monety o średnicy 2,1 cm i nominale 100 złotych oraz większa (3,2 cm średnica) o nominale 10 zł. Powstaną one ze stopów złota i srebra. NBP wyemituje ich odpowiednio 1,5 tys. oraz 14 tys. sztuk okolicznościowych monet.  

Sporą popularnością cieszyć się powinny również trzy monety upamiętniające 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Jedna z nich ma mieć nominał 500 złotych i wyróżniać będzie ją nieokrągły kształt. Wielkość jej emisji oszacowano na mniej niż 1000 sztuk. W lipcu do obiegu trafi natomiast cyklicznie powtarzana seria związana z rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich, natomiast w sierpniu pojawi się w sprzedaży banknot kolekcjonerski z serii "Bitwa Warszawska 1920". 

Monety smoleńskie, podobnie jak i inne kolekcjonerskie będzie można kupić w oddziałach NBP bądź za pośrednictwem strony: kolekcjoner.nbp.pl.

NBP wyemituje monety smoleńskie. Okolicznościowe monety warte miliony złotych

Jak podaje money.pl, w 2019 r. zyski z emisji kolekcjonerskich monet wyniosą ponad 100 milionów złotych. Do obiegu trafi łącznie 27 kolekcji - to aż o 10 więcej aniżeli w ubiegłym roku. Należy pamiętać, że wszystkie monety i banknoty kolekcjonerskie są prawnym środkiem płatniczym w naszym kraju.

Więcej o: