Polska znów spadła w rankingu Doing Business. Dwa lata temu 27. miejsce, w tym roku 40. pozycja

Polska trzeci raz z rzędu spadła w rankingu Doing Business Banku Światowego. Wyprzedza nas między innymi Litwa i Estonia, ale są kraje regionu, które uplasowały się niżej - w tym Czechy i Węgry. Jest też kategoria, w której dostaliśmy 100 punktów na 100.

Bank Światowy co roku ocenia państwa pod względem tego, jak przyjazne dla firm i biznesu mają regulacje. W edycji rankingu Doing Business 2020 Polska znalazła się na 40. miejscu na 190 krajów.

Raport Doing Business Banku Światowego: Polska na 40. miejscu

Nasz kraj zaliczył trzy edycje spadku z rzędu. Jeszcze trzy lata temu, w edycji na 2018 rok, byliśmy na 27. miejscu. Rok później spadliśmy na 33., w tym straciliśmy kolejnych siedem pozycji. Polska dostała łącznie 76,4 punkty na 100. Z państw Europy Środkowo-Wschodniej lepiej wypadły m.in. Łotwa - jest na 19. miejscu, Estonia - na 18. i Litwa - która znalazła się tuż poza pierwszą dziesiątką (11. miejsce).

Ale są i państwa regionu, które poradziły sobie znacznie gorzej niż my. O jedną pozycję wyprzedziliśmy Czechy, Słowacja jest 45., Węgry 52., a Rumunia 55. Słabszą lokatę od Polski dostały też m.in. Belgia, Holandia i Włochy, a na przykład Niemcy są dopiero 22., wyprzedzane przez kraje bałtyckie.

Polska na 40. miejscu rankingu Doing Business.Polska na 40. miejscu rankingu Doing Business. Źródło: raport Banku Światowego

Bank Światowy przygotowuje ranking oceniając państwa w 10 obszarach, ważnych dla zakładania i prowadzenia biznesu. W jednym z nich Polska poradziła sobie bardzo dobrze, zdobywając maksymalną ocenę 100 punktów - chodzi o handel zagraniczny.

Z czym mamy największy problem? W porównaniu z ubiegłym rokiem wydłużył się czas potrzebny na przeniesienie praw własności nieruchomości. Skrócił się z kolei czas procedur potrzebnych do uzyskania podłączenia firmy do elektryczności. Jeśli chodzi o łatwość rozwiązywania kwestii niewypłacalności dostaliśmy 25 punktów, a uzyskiwania kredytu 37.

>>>Zobacz też: Modułowy reaktor w Polsce? "Atom w Polsce jest jak Yeti, wszyscy o nim słyszeli, nikt go nie widział" 

Zobacz wideo

Doing Business 2020: Nowa Zelandia liderem. Elektronizacja pomaga

Na pierwszym miejscu w zestawieniu znalazła się Nowa Zelandia, na drugim Singapur, a podium zamyka Hongkong. Dalej są: Dania, Korea Południowa, Stany Zjednoczone, Gruzja, Wielka Brytania, Norwegia i Szwecja.

"Gospodarki, które osiągają najwyższe wyniki w rankingu łatwości prowadzenia działalności gospodarczej łączy kilka wspólnych cech, w tym powszechne stosowanie systemów elektronicznych. Wszystkie z 20 najlepiej ocenianych gospodarek umożliwiają założenie przedsiębiorstwa online, posiadają e-platformy ewidencjonowania podatków oraz zezwalają na procedury online związane z przeniesieniem własności nieruchomości. Co więcej, 11 z nich posiada e-procedury dotyczące uzyskiwania pozwoleń budowlanych" - napisano w komentarzu do raportu.