UOKiK karze za telemarketing. Przedstawiciele firmy dzwonili do ludzi bez pozwolenia

UOKiK poinformował o tym, że nałożył prawie 70 tys. kary na firmę Arstele za nieuczciwy telemarketing. Według infomacji urzędu, przedstawiciele firmy dzwonili do ludzi, zapraszając ich na specjalne badania, mimo że nie posiadali na to ich zgody.
Zobacz wideo

Proceder ten jest dość częstym zjawiskiem, gdyż bardzo często klienci nie zdają sobie sprawy z tego, że bez ich uprzedniej zgody, przedstawiciele firm nie mogą stosować telemarketingu. Kolejną nieuczciwą spółką okazała się Arstele - informuje UOKiK

UOKiK nakłada 70 tys. kary 

Jak ustalił UOKiK, telemarketerzy dzwonili do ludzi i zapraszali na udział w badaniu w ramach "Akademii Zdrowia". Przedstawiciele firmy nie informowali jednak o tym, że podczas spotkania będzie odbywać się sprzedaż produktów, nie posiadali również zgody osób na przekazywanie informacji o treściach marketingowych. Co ciekawe, badanie, na które zapraszali organizowane było przez firmę VGET POLSKA, ukaraną w lipcu br. za nieuczciwe praktyki podczas pokazów handlowych.

UOKiK zdecydował się nałożyć na spółkę karę w wysokości ok 70 tys. zł, a także nakazał zaprzestania nieuczciwej praktyki. Decyzję podjął na podstawie art. 172 prawa telekomunikacyjnego

Przypominamy, że każdy przedsiębiorca, który dzwoni do konsumenta w celach marketingu bezpośredniego, powinien mieć na to jego wyraźną, wcześniejszą zgodę. Wynika to z art. 172 Prawa telekomunikacyjnego. Nie można o nią pytać na początku rozmowy.

- czytamy w komunikacie wystosowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Taki proceder nie jest jednak pierwszyzną. Podobnego czynu pod koniec 2018 r. dopuściła się spółka ACS Medica ze Śremu, a w połowie maja br. UOKiK poinformował natomiast o karze dla spółki Smaki i Zdrowie.

Czytaj także: Telestrada zostanie sprawdzona przez UOKiK. "Przedstawiciele mogli wprowadzać konsumentów w błąd"

Więcej o: