"Forbes" publikuje ranking 100 największych firm prywatnych. "Polska Biedronka" na podium

Ranking 100 największych prywatnych firm w Polsce otwiera Cyfrowy Polsat Zygmunta Solorza. Pozostałe miejsca w zestawieniu opublikowanym przez "Forbesa" mogą jednak zaskakiwać.

Największą polską prywatną firmą jest Cyfrowy Polsat. Gigant telefonii i telewizji wyceniony został na 26 977 mln zł. Wysoka pozycja Zygmunta Solorza w rankingu raczej nie zaskakuje, bo i w zestawieniu najbogatszych Polaków utrzymuje się on w czołówce od lat.

>>> W Polsce wciąż płoną wysypiska śmieci. Przepisy zaostrzono, ale nieuczciwi znaleźli nowy sposób na pozbycie się problemu. Goście programu "Studio Biznes" wyjaśniają w czym tkwi problem:

Zobacz wideo

Ranking "Forbes". Zaskoczenie na podium

Pozostałe pozycje z pierwszej dziesiątki w rankingu opublikowanym przez "Forbesa" mogą już jednak zaskakiwać. Numerem dwa jest CD Projekt. Wydawca "Wiedźmina" i "Cyberpunk 2077" ma wartość 23 292 mln złotych. Spółka, której prezesem jest Adam Kiciński, notowana jest na warszawskiej giełdzie, i od kilku już lat potwierdza wysoką wartość największego polskiego producenta gier.

Trzecie miejsce na podium może zaskakiwać, bo zajęła je sieć Dino zwana czasami "polską Biedronką". Krotoszyńska firma ma wartość 15 941 mln. Polska sieć chce mieć do roku 2020 1200 marketów. W zeszłym roku jej przychody ze sprzedaży sięgnęły blisko 6 mld zł.

Polskie firmy w zestawieniu "Forbesa". Ile warte są te z pierwszej dziesiątki?

Tuż za podium znalazł się odzieżowy potentat - LPP, wyceniany na 15 178 mln, to właściciel salonów Reserved czy Cropp.

Piąte miejsce w rankingu zajmuje Polpharma, z którą powiązany jest jeden z najbogatszych Polaków - Jerzy Starak. Producent Etopiryny, Ibufenu, Metafenu czy Polopiryny jest wart 9 650 mln zł.

Grupa Synthos, z którą związany jest Michał Sołowow, najbogatszy Polak, według "Forbesa" ma wartość 8 696 mln zł. W rankingu uplasowała się na pozycji nr 6.

CCC - właściciel sklepów stacjonarnych oraz salonów i sklepu internetowego eobuwie.pl znalazł się na miejscu siódmym. Wartość spółki oceniono na 8 244 mln zł.

Kolejny w rankingu jest Maspex. Gigant branży spożywczej, którego historia sięga lat 90., właściciel marek takich jak Tymark, Kubuś, Lubella, Łowicz, Deco Moreno czy Cremona ma wartość 8 169 mln. Warto podkreślić, że gigant osiąga też przychody z sprzedaży suplementów diety takich jak ENTitis czy Bobolen. Kontroluje bowiem spółkę Polski Lek.

TZMO - Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych - znany z produktów higienicznych Bella, został wyceniony na 6 312 mln zł.

Całe zestawienie zamyka Kruk. Wartość spółki to 5 219 mln zł.

Gigantyczny wzrost wartości polskich firm

"Forbes" zwraca też uwagę na fakt, że w roku 2016 pierwsza setka polskich firm warta była 191 miliardów złotych. Dziś jest o 40 proc., czyli 78 mld zł wyższa. "W tym samym czasie cała nasza gospodarka powiększyła się o 326 miliardów złotych - 18 procent" - podkreśla magazyn.

Czytaj też: Rekordowa liczba Polaków wśród największych bogaczy świata. Jest na niej aż sześć nazwisk 

Więcej o: