Obowiązkowe konto firmowe od jutra. Istotne zmiany w split payment dla firm wchodzą w życie 1 listopada

Od 1 listopada wchodzą w życie przepisy, które dla wprowadzają zmiany w split payment. Najważniejsza zmiana? Obowiązkowe konto firmowe dla wszystkich przedsiębiorców.

Obowiązkowy split payment będzie obowiązywać przedsiębiorców wraz z początkiem listopada. Przypominamy, że mechanizm podzielonej płatności będzie dotyczyć wszystkich transakcji oraz usług wymienionych w załączniku nr 15 ustawy o VAT, pod warunkiem, że ich wartość wynosić będzie więcej niż 15 tys. zł. W związku z nowo wprowadzonymi zmianami, na przedsiębiorców spada obowiązek prowadzenia kont firmowych.

Obowiązkowe konta firmowe od 1 listopada. To najważniejsze, co wprowadzają zmiany w split payment

Przedsiębiorcy nie będą mogli rozliczać się pomiędzy podatnikami za pomocą rachunków prywatnych. Obowiązek posiadania konta firmowego dotyczy również niewielkich firm oraz jednoosobowych działalności gospodarczych, ale także zagranicznych firm działających w naszym kraju. Przedsiębiorcy posiadający rachunek firmowy muszą poinformować o tym Urząd Skarbowy, bez konieczności podawania jego numeru. Natomiast osoby, które korzystają z kont prywatnych muszą udać się do banków w celu założenia go.

Zobacz wideo

Split payment. Co to jest? Co wprowadzają zmiany?

Mechanizm podzielonej płatności funkcjonuje od lipca 2018 r., ale dotychczas miał on charakter dobrowolny. Rząd stara się jednak walczyć z oszustwami podatkowymi, dlatego zdecydowano się wprowadzić obligatoryjny split payment. Mechanizm polega na tym, że płatności automatycznie trafiają na dwa konta bankowe dostawcy, oddzielając tym samym wartość netto od kwoty podatku VAT. Kwota netto będzie wpływać na konto firmowe przedsiębiorcy, natomiast podatek wyląduje na specjalnym rachunku prowadzonym przez wybrany bank. Nie stosowanie się do przepisów grozi karą.

>>>Dowiedz się więcej: Spore zmiany w VAT od 1 listopada. Split payment będzie można stosować do płatności zaliczkowych

Więcej o: