Obowiązkowe konto firmowe od jutra. Istotne zmiany w split payment dla firm wchodzą w życie 1 listopada

Od 1 listopada wchodzą w życie przepisy, które dla wprowadzają zmiany w split payment. Najważniejsza zmiana? Obowiązkowe konto firmowe dla wszystkich przedsiębiorców.

Obowiązkowy split payment będzie obowiązywać przedsiębiorców wraz z początkiem listopada. Przypominamy, że mechanizm podzielonej płatności będzie dotyczyć wszystkich transakcji oraz usług wymienionych w załączniku nr 15 ustawy o VAT, pod warunkiem, że ich wartość wynosić będzie więcej niż 15 tys. zł. W związku z nowo wprowadzonymi zmianami, na przedsiębiorców spada obowiązek prowadzenia kont firmowych.

Obowiązkowe konta firmowe od 1 listopada. To najważniejsze, co wprowadzają zmiany w split payment

Przedsiębiorcy nie będą mogli rozliczać się pomiędzy podatnikami za pomocą rachunków prywatnych. Obowiązek posiadania konta firmowego dotyczy również niewielkich firm oraz jednoosobowych działalności gospodarczych, ale także zagranicznych firm działających w naszym kraju. Przedsiębiorcy posiadający rachunek firmowy muszą poinformować o tym Urząd Skarbowy, bez konieczności podawania jego numeru. Natomiast osoby, które korzystają z kont prywatnych muszą udać się do banków w celu założenia go.

Split payment. Co to jest? Co wprowadzają zmiany?

Mechanizm podzielonej płatności funkcjonuje od lipca 2018 r., ale dotychczas miał on charakter dobrowolny. Rząd stara się jednak walczyć z oszustwami podatkowymi, dlatego zdecydowano się wprowadzić obligatoryjny split payment. Mechanizm polega na tym, że płatności automatycznie trafiają na dwa konta bankowe dostawcy, oddzielając tym samym wartość netto od kwoty podatku VAT. Kwota netto będzie wpływać na konto firmowe przedsiębiorcy, natomiast podatek wyląduje na specjalnym rachunku prowadzonym przez wybrany bank. Nie stosowanie się do przepisów grozi karą.

>>>Dowiedz się więcej: Spore zmiany w VAT od 1 listopada. Split payment będzie można stosować do płatności zaliczkowych

Więcej o:
Komentarze (23)
Obowiązkowe konto firmowe od jutra. Istotne zmiany w split payment dla przedsiębiorców wchodzą w życie 1 listopada
Zaloguj się
 • bardzozimnylk

  Oceniono 17 razy 11

  Banaś i jego kumple ze złotymi łańcuchami na szyi tez takie konta założą ? Czy oni raczej nie muszą ?

 • luki.wawa

  Oceniono 13 razy 11

  Już wiadomo że następnym krokiem będzie automatyczne ściąganie z kart płatniczych VATU w momencie płatności. Polka bezgotówkowa miało być tak pięknie.
  I teraz czekamy na pierwsze patologie będziesz miał kasę na koncie VAT a nie będziesz miał kasy na prowadzenie biznesu. Bo w teorii nie będzie to tak pięknie wyglądało

 • okrutnykibol

  Oceniono 6 razy 4

  Po co kłamiecie? Firmowy rachunek jest potrzebny do split payment to raz, dwa jest potrzebny także przy transakcjach równych lub wyższych niż 15 tys zł brutto. W pozostałych przypadkach nie jest konieczny. Pokażcie podstawę prawną, a nie Wasze wesołe interpretacje. Banki Wam dolę odpalają, że im ludzi napędzacie do zakładania kont, których nie potrzebują?

 • tenare

  Oceniono 6 razy 4

  Na pocieszenie - szara strefa jest zwolniona ze split payment.

 • readme.txt

  Oceniono 5 razy 3

  Nie wprowadzajcie ludzi w błąd. 1. 15.000zł brutto i więcej, oznacza obowiązek split payment. 2. "Przedsiębiorcy posiadający rachunek firmowy muszą poinformować o tym Urząd Skarbowy, bez konieczności podawania jego numeru." ?? - co to za brednie?
  3. "Płatności automatycznie trafiają na dwa konta bankowe dostawcy" - jak to automatycznie? Trzeba zweryfikować rachunek bankowy sprzedawcy na tzw. "białej liście", bo inaczej transakcja będzie nieważna. Nie może być mowy o żadnym automatycznym - magicznym działaniu.

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 5 razy 1

  Dlaczego tak trudno w takim artykule podać chociażby dokładną nazwę nowego aktu prawnego? Niby przeczytałem, niby wiem, ale teraz będę mieć w ch.j szukania, żeby to gó... znaleźć i sprawdzić, co tam dokładnie nagryzmolili.

 • opiekunnestbank1

  0

  Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z ofertą konta firmowego w Nest Banku. Nasz bank dla osób prowadzących własną firmę czy działalność ma bezwarunkowe BIZnest Konto, w którym za 0 zł oferujemy: założenie i prowadzenie konta, internetowe przelewy krajowe (w tym do ZUS i US), wydanie i używanie karty płatniczej, wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce, wpłaty gotówki w PLN w ponad 2800 wpłatomatach sieci Euronet, korzystanie z Bankowości Internetowej (w tym również za kody SMS do autoryzacji przelewów) oraz internetowe przelewy europejskie SEPA. Konto można założyć:
  - składając wniosek przez stronę internetową (wystarczy wykonać przelew ze swojego konta w innym banku, a konto będzie aktywne nawet w 15 minut),
  - poprzez kuriera (konto aktywne nawet w 5 dni, wystarczy podpisać dostarczoną umowę),
  - w oddziale (uprzednio składając wniosek online lub od razu udając się do oddziału).

  Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji.

  Pozdrawiam,
  Opiekun Klienta Nest Bank
  nestbank.pI

 • muchazucha

  Oceniono 2 razy 0

  czy to też dotyczy nie-vatowców?

 • wichura

  Oceniono 3 razy -1

  Po raz kolejny trąbicie o obowiązkowym rachunku firmowym dla j.d.g.. Z czego to wynika, jaka sankcja za brak?
  Ja nie mam, ale wiem też, że żaden z kontrahentów nie zapłaci mi split-payment'em (lubimy się ;)) To co może mnie spotkać za brak r-ku firmowego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX