Premier Szkocji zapowiada wniosek o referendum ws. niepodległości. Nie chce "chaosu Westminsteru". Brexit w tle

Nicola Sturgeon, szefowa szkockiego rządu, zapowiedziała złożenie wniosku referendum niepodległościowe. Premier wystąpiła na wiecu zwolenników oderwania się tego regionu od Wielkiej Brytanii. Szkocja kilka lat temu przeprowadziła referendum, za jego powtórzeniem mają teraz przemawiać nowe okoliczności - planowany brexit.

Pierwsza minister Szkocji (tak formalnie określane jest stanowisko szefa szkockiego rządu) przemawiała na wiecu zwolenników niepodległości w Glasgow. Zrobiła to pierwszy raz od 2014 roku.

Szefowa rządu Szkocji chce referendum ws. niepodległości

Nicola Sturgeon chce, by referendum w sprawie niepodległości odbyło się w 2020 roku - to ma być czas, by Szkocja wyrwała się z "chaosu Westminsteru" - cytuje jej słowa BBC. Kwestię plebiscytu pierwsza minister zamierza uczynić głównym tematem swojej kampanii. Przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii mają się odbyć 12 grudnia, Sturgeon jest przewodniczącą Szkockiej Partii Narodowej (SNP).

Jej zdaniem, teraz jest czas, by Szkocja wybrała swoją przyszłość jako niepodległe państwo, które będzie "najlepszym przyjacielem i rodziną z sąsiadami na Wyspach Brytyjskich, w całej Europie i na całym świecie".

Brexit w tle

Nicola Sturgeon zapowiedziała, że doprowadzi do referendum niepodległościowego w przyszłym roku, jeśli Szkoci w grudniowych wyborach zagłosują za "ucieczką od chaosu, podziału i nieszczęścia brexitu" - opisuje "The Guardian". Określenie "chaos" może być tu kluczowe - mieszkańcy Wielkiej Brytanii są zmęczeni brexitową sagą, która niedawno znów została przedłużona.

>>>"Mam wrażenie, że mamy polityczny dzień świstaka od trzech lat" - tak podsumowuje proces wychodzenia z UE Brytyjczyk mieszkający w Polsce. Kto jest najbardziej winny tego chaosu? Ta telenowela ma kilka głównych twarzy:

Zobacz wideo

W grudniu odbędą się przyspieszone wybory parlamentarne. Naciskał na nie premier Boris Johnson, a Izba Gmin wreszcie się zgodziła. Brytyjski premier liczy, że jego Partia Konserwatywna wygra i zbierze większość, co pozwoliłoby na przełamanie politycznego pata w parlamencie. Posłowie nadal nie zaakceptowali ostatecznie porozumienia brexitowego, które Boris Johnson wynegocjował z Unią Europejską. W związku z tym termin wyjścia trzeba było po raz kolejny przesunąć - z 31 października na 31 stycznia przyszłego roku.

Według opublikowanego w sobotę 2 listopada sondażu (przeprowadzono go dla "Sunday Telegraph" w środę i czwartek, czyli 30 i 31 października), Boris Johnson mógłby liczyć na 36 proc. głosów, opozycyjna Partia Pracy Jeremy'ego Corbyna na 28 proc., Liberalni Demokraci, a Brexit Party (która osiągnęła najlepszy wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego) na 12 procent głosów.

Pierwsze referendum w sprawie niepodległości Szkocji odbyło się we wrześniu 2014 roku. Za odłączeniem się od Wielkiej Brytanii opowiedziało się wtedy 44,7 proc. głosujących, za pozostaniem 55,3 proc.

Więcej o:
Komentarze (104)
Premier Szkocji zapowiada wniosek o referendum ws. niepodległości. Nie chce "chaosu Westminsteru". Brexit w tle
Zaloguj się
 • saksalainen

  Oceniono 34 razy 24

  Zaprawdę powiadam Wam, UK po Brexicie się rozleci, i wszyscy pojedynczo wrócą do Unii. Anglia też, tylko u nich to potrwa ze 20 lat.

 • kwiatpatologii

  Oceniono 52 razy 20

  Szkotom życzę powodzenia a idiotom głosującym za brexitem przebudzenia z ręką w nocniku.

  "Pierwsza minister Szkocji"
  Borys Johnson zaś to "pierwszy minister" UK.
  Premier, czerscy, premier.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 21 razy 17

  To jest koniec Wielkiej Brytanii. Szkocja ogłosi niepodległość, Irlandia Przyłączy się do Republiki Irlandii.

  Do tego tego dojdzie likwidacja monarchii. I yo wszystko zafundowane przez polityków którzy sami siebie nazywają konserwatystami.

 • blahblah69

  Oceniono 24 razy 16

  Ten serial przebije Dynastie i M jak miłośc razem wziete.

 • benkenobik

  Oceniono 33 razy 15

  SZKOCI!
  Jesteście cudownym, wspaniałym narodem!
  Wykorzystajcie szansę by oderwać od tych popaprańców angolańskich!
  SZKOCJA NIEZALEŻNYM NARODEM!!!

 • poppers68

  Oceniono 11 razy 11

  W ramach różnych naszych dywagacji na temat Szkocji nie możemy zapominać o jednej podstawowej sprawie. Od setek lat Szkoci mieli słuszne odczucie, że są przez Londyn pomijani. Poziom ubóstwa farmerów Szkockich funkcjonował przez lata, bez praktycznego wsparcia. Do dziś całe grupy społeczne swobodnie posługując się rdzennym szkockim gaelickim bardziej lub mniej celowo sabotuje język angielski ( boleśnie przekonał się mój kolega chcące jeszcze niedawno podszlifować sobie język angielski będąc na stażu w Szkocji - nic z tego, gaelicki jest tak powszechny jak "górolski" w Małe Ciche pod Zakopanem).

  Faktycznie, to UE otworzyła na całego rynki Europy dla całej gamy produktów ze Szkocji. To wreszcie UE upomniała się o farmerów i podobnie jak w RP, zaczęła dofinansowanie bo Szkocja dla Brytyjczyków była jak okolice Biłgoraja czy Białej Podlaskiej dla mieszkańców zachodniej Polski.
  Absolutnie, jeśli kolejne referendum się odbędzie, to Szkoci na nie czekają. Oni doskonale pamiętają całe " dobro " uzyskane od Londynu na przestrzeni całej historii regionu. Założymy się?

 • tuiteraz_123

  Oceniono 15 razy 11

  No to z Great Britain zrobi sie Little Britain. Brawo Farage i Borys J

 • julian1970

  Oceniono 16 razy 10

  Ten cały brext był tylko jednym wielkim rozpadem Wielkiej Brytanii.Zaufali Ruskim trollom to niech maja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX