500 plus dla niepełnosprawnych. 500 złotych dostała tylko połowa osób. Niektórzy otrzymali po 10 zł

500 plus dla niepełnosprawnych weszło w życie na początku października. Na kontach wnioskodawców pojawiły się już pierwsze pieniądze, jednak nie wszystkie osoby dostały pełną kwotę świadczenia.

500 plus dla osób niepełnosprawnych skierowane jest do osób pełnoletnich, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji. 500 zł to jednak kwota maksymalna, gdyż świadczenie ma charakter uzupełniający i wraz z nim kwota dodatków nie może przekroczyć 1600 zł. Z tego powodu wielu wnioskodawców otrzymało odpowiednio pomniejszone świadczenie.

500 plus dla niepełnosprawnych. Jedynie co druga osoba otrzyma pełną kwotę

Z programu skorzystać może około 850 tys. osób. Jak dotąd, do ZUS-u wpłynęło ok. 400 tys. wniosków o przyznanie świadczenia. Co ciekawe, jedynie co druga osoba otrzyma pełne świadczenie w wysokości 500 zł. Okazuje się też, że wiele osób nie zrozumiało podstawowego założenia świadczenia, czyli faktu, że jest ono jedynie uzupełnieniem. 

Zobacz wideo

Jak informuje Radio Zet, dotychczas wpłaty na konto otrzymało 100 tys. osób, z czego większość (59 tys.) pełną kwotę w wysokości 500 zł. Niektórzy nie mogli liczyć na taki hojny dodatek, gdyż 187 wnioskodawców otrzymało... 10 zł, a kolejnych 5,5 tys. po niespełna 55 zł. 2 tys. osób więcej otrzymało świadczenie w wysokości 151,78 zł, natomiast 9 tys. wniosków przyznano na kwoty w przedziale od 252 do 449 zł. 

Czytaj także: 500 plus na wakacje? Najbogatszy poseł chce bonów turystycznych zamiast wypłaty pieniędzy. Sam prowadzi hotel

500 plus dla niepełnosprawnych. Komu przysługuje świadczenie?

Świadczenie 500 plus dla osób niepełnosprawnych, przysługuje osobom pełnoletnim, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji (potwierdzone odpowiednim dokumentem). Dotyczy to osób mieszkających w Polsce, ale także posiadających polskie obywatelstwo, bądź zalegalizowany pobyt w Polsce. Ze świadczenia mogą korzystać osoby, które otrzymują rentę, emeryturę bądź inne świadczenia, ale ich wartość nie jest wyższa niż 1600 zł brutto.

Dowiedz się więcej: 500 plus dla osób niepełnosprawnych. ZUS ma pierwsze problemy z wystawianiem orzeczeń

Więcej o: