Pawłowicz, Piotrowicz i Chojna-Duch kandydatami do Trybunału Konstytucyjnego. Ile zarobią?

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Są to: Elżbieta Chojna-Duch, Krystyna Pawłowicz oraz Stanisław Piotrowicz. Ile będą mogli zarobić na nowych stanowiskach?

To, ile zarabiają sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, reguluje ustawa o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego z dnia 30 listopada 2016 roku. W artykule 16 rozdziału 2. tego dokumentu czytamy, że wynagrodzenie zasadnicze sędziego Trybunału oblicza się, mnożąc razy pięć przeciętne wynagrodzenie z drugiego kwartału roku poprzedniego. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w drugim kwartale 2018 roku wynosiło ono 4521,08 zł. Oznacza to, że zasadnicze wynagrodzenie sędziego TK w 2019 roku wynosi ponad 22 tys. zł brutto miesięcznie.

Zobacz wideo

Wynagrodzenie sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Jakie dodatki może otrzymać?

Wynagrodzenie zasadnicze to nie jedyne pieniądze, na jakie mogą liczyć sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Każdy z nich, według money.pl, może otrzymać także dodatek stażowy w wysokości nawet 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Aby go otrzymać, trzeba mieć 20-letni staż pracy.

Za wieloletnią pracę sędziowie TK mogą też otrzymać także nagrodę jubileuszową (po 20 latach pracy jest to 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego).

Zarobki sędziego TK. Jaką odprawę otrzymuje sędzia przechodzący w stan spoczynku?

W momencie przejścia w stan spoczynku, sędziowie TK mogą liczyć na wysoką odprawę. Po 10 latach pracy w sądzie, prokuraturze lub Trybunale Konstytucyjnym jest ona równowartością dwumiesięcznego wynagrodzenia (ponad 45 tys. zł), po 20 latach - sześciomiesięcznego wynagrodzenia (ponad 135 ty.s zł).

Więcej o:
Komentarze (54)
Pawłowicz, Piotrowicz i Chojna-Duch kandydatami do Trybunału Konstytucyjnego. Ile zarobią?
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 11 razy 9

  Niech im Srebrna żołd płaci. Do czego to podobne żeby ciężko i uczciwie pracujący ludzie składali się na utrzymanie partyjnych pachołków.

 • remo29

  Oceniono 6 razy 4

  Ile zarobią? Mam nadzieję, że górną granicę przewidzianą w kodeksie.

 • move_like_jagr

  Oceniono 3 razy 1

  Czy policzycie również, ile narobili i jeszcze narobią szkód? Dziekuję

 • jxl82

  Oceniono 9 razy 1

  Zdaje się PIS chciał obniżyć wiek emerytalny sędziów TK do 65 lat, po czym powołuje 71-latkę która Duchem już jest na granicy Dwóch Światów.

 • euphoria19

  Oceniono 7 razy 1

  A mówili, że to tusk będzie miał jakieś wysokie zarobki, tyle, żeon tam się musi napracować, a ci tutaj nie zrobią nic, codziennie o 10 kawka, przegląd prasy, spotkanie, kawka, parę telefonów i do domu. Macie swoje państwo demokratyczne. Rzygaliście komuną, to macie piękny kapitalizm.

 • krzycho-60

  0

  Przybłęda prezes TK powinna dostawać 100 tys. to wybitnie utalentowana prawniczka z wku...ającym tembrem głosu.

 • saksalainen

  0

  To są pytania, które trzeba postawić. I to także w przypadku "KRS", która działa nielegalnie. Osoby, które tam pobierają pieniądze, po przywróceniu praworządności powinny je oddać.

  To nie jest kwestia pociągania kogokolwiek do odpowiedzialności, to nie są jakieś kary, chodzi tylko o pieniądze bezprawnie wypłacone ze skarbu państwa.

  Zresztą to samo dotyczy osób które bez kompetencji zostały zatrudnione w państwowych spółkach (przynajmniej tych, które po mniej niż roku wymieniono).

 • wykiwana

  0

  Wybiórcza sięga po stare, sprawdzone metody. Jak się chce kogoś obrzydzić plebsowi, to się publikuje newsa na temat jego zarobków, stanu posiadania etc. I plebs sie burzy. To zawsze działa.

  Komuchy tak mają: wsadzić rękę do cudzej kieszeni i tam pogrzebać. To tradycja lewactwa.

 • swru

  0

  Ta Duch chyba jest umysłowa. Opowiada androny o lesbijkach, rodzinie, która jej ręki nie poda, taksówkarzach, którzy ją za darmo wożą. Uciekła z psychiatryka czy takie niskie IQ ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX