Rosja stworzy odpowiednik Wikipedii. Nowy projekt Władimira Putina będzie wart miliony

Rosyjski odpowiednik Wikipedii ma promować język rosyjski. Rząd przeznaczy na ten projekt 20 mln dol. Nie wiadmo jednak, kiedy wejdzie w życie.

O stworzeniu elektronicznej wersji Wielkiej Encyklopedii Rosyjskiej rząd informował już dwa miesiące temu. Na jej powstanie przeznaczono 20 mln dol. W środę na spotkaniu ws. promowania języka rosyjskiego o projekcie mówił także Władimir Putin

Rosyjska Wikipedia już wkrótce? Najnowszy pomysł Putina ma promować język ojczysty

Po rosyjskich odpowiednikach Facebooka i serwisu YouTube, czas na Wikipedię. Zgodnie z zapowiedziami Wielka Encyklopedia Rosyjska ma być źródłem przystępnej wiedzy na temat naszych wschodnich sąsiadów. Projekt traktowany jest bardzo poważnie, wypowiadał się o nim Władimir Putin, a na jego powstanie przeznaczono 20 mln dol. 

Zobacz wideo

Oryginalna Wikipedia powstała w 2001 r., działając zgodnie z zasadą o wykorzystywaniu otwartych treści. Bardzo szybko zaczęła zyskiwać na popularności. W listopadzie 2015 r. Wikipedia miała prawie 37 mln artykułów oraz 288 wersji językowych. Ponad 1,1 mln artykułów zostało stworzonych w języku polskim. Co ciekawe, rosyjski rząd kilkukrotnie blokował dostęp obywatelom kraju do światowej Wikipedii. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2015 r.

Rosja nie chce globalnej sieci u siebie. Coraz więcej na to wskazuje

Rosja coraz bardziej odizolowuje się od globalnej sieci. 1 listopada weszła w życie ustawa, która ma ochronić Rosję przed cyberprzestępstwami. Przebudowa sieci gwarantuje, że rosyjski internet będzie funkcjonował  nawet w sytuacji, gdy lokalni operatorzy telekomunikacyjni będą mieli problemy z dostępem do zagranicznych serwerów.

Krytycy wskazują jednak, że w ten sposób ograniczana jest wolność obywateli. Jako kolejny krok cyfrowego izolacjonizmu Rosji można potraktować plany stworzenia własnej Wikipedii

Czytaj także: Internet w kawałkach. To już się dzieje w Rosji. W życie weszła ustawa o "suwerennym RuNecie"

Więcej o:
Komentarze (22)
Rosja stworzy odpowiednik Wikipedii. Nowy projekt Władimira Putina będzie wart miliony
Zaloguj się
 • padakarodaka

  Oceniono 10 razy 6

  I wszystko ten Putin robi, internety, wikipedię.
  Robotny czeławiek.

 • nukula4

  Oceniono 9 razy 3

  Nie narzekajcie na Rosję bo sami macie sporo za uszami. Znajdźcie rzetelne informacje na temat antykoncepcji, antykoncepcji naturalnej, badań prenatalnych i naprotechnologii itp, itd. Później narzekajcie.

 • lubat

  Oceniono 6 razy 2

  Czy jest w tym coś złego, że powstanie elektroniczna wersja Wielkiej Encyklopedii Rosyjskiej? Ona nie ma zadania zastąpić Wikipedię, bo ona będzie istnieć równolegle.

 • reden01

  Oceniono 7 razy 1

  To nie będzie żadna Wikipedia, bo. Wikipedia w języku rosyjskim od dawna istnieje. To ma być propagandowa tuba Putina i jego wersja encyklopedii

 • mer-llink

  Oceniono 13 razy 1

  Już maja własny rosyjski internet. I cenzurują. kontrolują obieg informacji, mogą włączać-wyłączać, jak się waaaadzy "cuś" nie spodoba.
  Teraz będą mieli własną Wikipedię, w której artykuły będą odzwierciedlały jedynie słuszny obraz wydarzeń, zgodny z wytycznymi Kremla.
  ALe to już było: ZSRR miał swoją Wielką Encyklopedie Radziecką, w której hasła wykładały wyłącznie podejście marksistowsko-WKPBowskie do wszystkiego. Smiesznie było do rzpuku! Nic więc nowego w życiu Rosji..
  Ale tych osiagnięć Putina strasznie mu zazdrości pan Kaczyński Jarosław, Prezes i Brat. On tez chciałby miec kontrole nad tymi przebrzydłymi Internetami i Wikipediami... I nawet zatrudniono pana Wiceministra Andruszkiewicza (ciemna postać Wszechpolacka) w Min. Cyfryzacji, aby PiS-owi to załatwił. On zdolny nie jest, pracowity też nie, więc PolskiInternet PiS-u ślimaczy sie okropnie. ALe może w końcu i to sobie PiS zrobi? I wtedy będzie szczęśliwy. A wraz z nim ciemny lud....

 • crazybee2

  Oceniono 1 raz -1

  Wikipedia Ludowa

 • P L

  Oceniono 1 raz -1

  Będzie cykablatpedia?

 • andy180812

  Oceniono 5 razy -1

  Polska powinna sie z tego cieszyc ze geograficznie lezy obok swietej rosji. powinna sie przylaczyc do rosyjskiego internetu i odrzucic ten syfny zachodni Internet ktory maci ludziom w mozgach a czesto nawet doprowadza ich do faszystowskich idei (patrz dzisiejsza ukraina- wczoraj odslonili deske pamietna bohaterowi ss panu paliv w Centrum lwowa- albo polska - rozwalanie sowieckich pomnikow )

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX