Rosja stworzy odpowiednik Wikipedii. Nowy projekt Władimira Putina będzie wart miliony

Rosyjski odpowiednik Wikipedii ma promować język rosyjski. Rząd przeznaczy na ten projekt 20 mln dol. Nie wiadmo jednak, kiedy wejdzie w życie.

O stworzeniu elektronicznej wersji Wielkiej Encyklopedii Rosyjskiej rząd informował już dwa miesiące temu. Na jej powstanie przeznaczono 20 mln dol. W środę na spotkaniu ws. promowania języka rosyjskiego o projekcie mówił także Władimir Putin. 

Rosyjska Wikipedia już wkrótce? Najnowszy pomysł Putina ma promować język ojczysty

Po rosyjskich odpowiednikach Facebooka i serwisu YouTube, czas na Wikipedię. Zgodnie z zapowiedziami Wielka Encyklopedia Rosyjska ma być źródłem przystępnej wiedzy na temat naszych wschodnich sąsiadów. Projekt traktowany jest bardzo poważnie, wypowiadał się o nim Władimir Putin, a na jego powstanie przeznaczono 20 mln dol. 

Zobacz wideo

Oryginalna Wikipedia powstała w 2001 r., działając zgodnie z zasadą o wykorzystywaniu otwartych treści. Bardzo szybko zaczęła zyskiwać na popularności. W listopadzie 2015 r. Wikipedia miała prawie 37 mln artykułów oraz 288 wersji językowych. Ponad 1,1 mln artykułów zostało stworzonych w języku polskim. Co ciekawe, rosyjski rząd kilkukrotnie blokował dostęp obywatelom kraju do światowej Wikipedii. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2015 r.

Rosja nie chce globalnej sieci u siebie. Coraz więcej na to wskazuje

Rosja coraz bardziej odizolowuje się od globalnej sieci. 1 listopada weszła w życie ustawa, która ma ochronić Rosję przed cyberprzestępstwami. Przebudowa sieci gwarantuje, że rosyjski internet będzie funkcjonował  nawet w sytuacji, gdy lokalni operatorzy telekomunikacyjni będą mieli problemy z dostępem do zagranicznych serwerów.

Krytycy wskazują jednak, że w ten sposób ograniczana jest wolność obywateli. Jako kolejny krok cyfrowego izolacjonizmu Rosji można potraktować plany stworzenia własnej Wikipedii

Czytaj także: Internet w kawałkach. To już się dzieje w Rosji. W życie weszła ustawa o "suwerennym RuNecie"

Więcej o: