Xerox planuje przejąć HP. Jest skłonny zapłacić 27 miliardów dolarów

Przedstawiciele HP potwierdzili, że prowadzą rozmowy ze spółką. Na razie nieznane są szczegóły ewentualnej transakcji, ale Xerox jest w stanie wydać kwotę w wysokości 27 mld dol.

O potencjalnej transakcji poinformował amerykański dziennik "The Wall Street Journal". Oferta kupna producenta drukarek przez Xeroksa miała pojawić się 5 października. Połączenie obu firm pozwoliłoby na zaoszczędzenie 2 mld dol. rocznie.

Xerox chce kupić HP. W grę wchodzi blisko 30 mld dol. 

Potencjalna oferta kupna potentata w branży technologicznej jest o tyle dziwna, że Xerox wyceniany jest na 8 mld dol., natomiast HP na 27-29 mld dol. Amerykański koncern środki na transakcje może pozyskać ze sprzedaży 25 proc. udziałów spółce joint venture Fuji-Xerox. Na razie nie wiadomo, kiedy mogłoby dojść do ewentualnego połączenia obu przedsiębiorstw, natomiast cała sprawa jest zaawansowana, gdyż HP potwierdziło "The Wall Street Journal", że prowadzi rozmowy nt. sprzedaży. Kwota transakcji ma oscylować na poziomie 27 mld dol. Co ciekawe, w ubiegłym roku koncern odrzucił ofertę połączenia się z japońskim Fujifilm, która opiewała na 6,1 mld dol. 

Czytaj także: Apple TV+ zalicza falstart. Tu naprawdę nie ma czego oglądać. A to i tak najmniejszy problem

Przejęcie wydaje się o tyle prawdopodobne, że HP zmagało się w ostatnim czasie z problemami finansowymi. W III kwartale br. przychody ze sprzedaży drukarek spadły o 5 proc. W związku z tym spółka zapowiedziała restrukturyzację, w wyniku której pracę stracić ma kilka tysięcy pracowników

Xerox to amerykański koncern będący dostawcą drukarek cyfrowych. Firma istnieje od 1906 r., a w Polsce funkcjonuje od 1994 r. W 2011 r. została uznaną ją za jedną z najbardziej innowacyjnych.

Dowiedz się więcej: Możesz jeździć małym crossoverem w zasadzie do ręki. Wyjaśniamy czy samochód na abonament ma sens

Zobacz wideo
Więcej o: