W Iranie odkryto ogromne złoże ropy naftowej. Prezydent Rouhani: To prezent dla mieszkańców

W południowo-zachodnim Iranie wykryto złoże ropy naftowej wielkości 53 miliardów baryłek. O odkryciu poinformował prezydent Hasan Rouhani.
Zobacz wideo

Odkryciem w prowincji Chuzestan pochwalił się prezydent Iranu podczas spotkania z mieszkańcami miasta Jazd. Pole naftowe ma głębokość 80 metrów i jest rozciągnięte jest na powierzchni 2,4 tysięcy kilometrów kwadratowych. - To mały prezent od Iranu dla jego mieszkańców - dodał Hasan Rouhani.

Podczas swojego wystąpienia prezydent Iranu wypomniał amerykańskiej administracji sankcje gospodarcze:

W czasach, gdy sankcjonowaliście sprzedaż irańskiej ropy i wywieracie presję na nasz naród, robotnicy i inżynierowie byli w stanie odkryć 53 miliardy baryłek ropy na dużym polu naftowym

Nowe pole naftowe może stać się drugim co do wielkości złożem w Iranie, po złożu zawierającym 65 miliardów baryłek w Ahvaz.

Irańska gospodarka odczuwa skutki sankcji gospodarczych, które USA ponownie nałożyły na ten kraj w 2018 roku.

Według "Bilansu statystycznego światowych zasobów energetycznych" publikowanego co roku przez brytyjski koncern BP Iran dysponuje czwartymi pod względem wielkości zasobami czarnego złota na świecie - po Wenezueli, Arabii Saudyjskiej i Kanadzie. Jego zasoby ocenia się na 155 miliardów baryłek. Odkrycie oznaczałoby zwiększenie tej kwoty o jedną trzecią.

Więcej o: