Na emeryturę po 40 latach pracy? Były premier ma pomysł na zmiany w świadczeniach

Jan Krzysztof Bielecki, były premier, sugeruje, by w kwestii emerytur zastosować nowe, kompromisowe rozwiązanie. Do uzyskania świadczenia nie miałby uprawniać, jak dzisiaj, odpowiedni wiek.
Zobacz wideo

Rządowe plany związane z emeryturami - a konkretnie chęć zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS - prowokują dyskusję o tym, czy polski system emerytalny jest sprawiedliwy. Włączył się do niej Jan Krzysztof Bielecki, były premier.

W wywiadzie udzielonym Business Insiderowi postuluje on wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie świadczeń.

Chodzi o kompromisowe rozwiązane polegające na tym, że to nie wiek, ale przepracowane lata uprawniają do przejścia na emeryturę.

- stwierdził Bielecki.

Dotyczyłoby to wszystkich, niezależnie od płci, np. po przepracowaniu 40 lat.

- dodał.

Premier wyjaśnił, że obecnie budżet musi coraz więcej dopłacać do wypłacanych przez ZUS emerytur.

Likwidacja OFE - premier radzi co zrobić z pieniędzmi

Były premier zachęca też, by pieniędzy przeniesionych z OFE do IKE nie przenosić na konta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przypomnijmy - proces likwidacji OFE zakłada, że domyślnie środki zostaną przetransferowane na Indywidualne Konta Emerytalne. Będzie je można stamtąd przenieść do ZUS, stracimy wówczas jednak możliwość wypłacania tej części składki czy jej dziedziczenia.

Bielecki przewiduje też, że na skutek transformacji systemu emerytalnego wzrośnie liczba świadczeń minimalnych. "To co zostanie w IKE nie będzie wliczane do stanu konta emerytalnego, a zatem budżet będzie musiał więcej dopłacać" - tłumaczy były premier.

Czytaj też: Wyższe składki ZUS, podwyżka akcyzy, pożyczka na "trzynastki". PiS-owi nie spina się budżet. Mogą być problemy

Rząd przeniesie pieniądze i pobiera prowizję

Zgodnie z planami rządu Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) mają zostać zlikwidowane. Środki zgromadzone na nich trafią na na indywidualne konta emerytalne (IKE). Przeniesienie do IKE będzie opcją domyślną, a rząd potrąci opłatę przekształceniową w wysokości 15 proc. zgromadzonych pieniędzy.

Pieniądze zgromadzone na IKE będą w całości prywatne i dziedziczone. Będzie je można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego,