Obowiązkowy split payment od 1 listopada. Pieniądze z konta VAT można łatwiej wydawać

Obowiązkowy split payment wszedł w życie wraz z początkiem listopada. Na razie nowe przepisy wiążą się z zamieszaniem i wątpliwościami podatników, którzy martwią się o płynność finansową firm. Okazuje się jednak, że pieniądze z konta VAT można przeznaczyć na opłatę podatku dochodowego i innych składek.

Split payment funkcjonuje w Polsce od lipca 2018 r., ale dotychczas był on dobrowolny. Z mechanizmu podzielonej płatności korzystały głównie spółki Skarbu Państwa i ich kontrahenci. Obowiązkowy split payment wszedł w życie od 1 listopada br. Dotyczy on wszystkich transakcji oraz usług zawartych w załączniku nr 15 ustawy o VAT, jeśli ich wartość będzie wyższa niż 15 tys zł. 

Mechanizm polega na tym, że płatności automatycznie trafiają na dwa konta dostawcy, dzięki czemu kwota podatku VAT zostaje oddzielona od wartości netto. Druga z nich trafia na konto firmowe usługodawcy bądź przedsiębiorcy, natomiast podatek ląduje na rachunku VAT obsługiwanym przez bank bądź SKOK

Zobacz wideo

Jedną z głównych obaw przedsiębiorców był fakt, że wprowadzenie przepisów zamrozi pieniądze na rachunkach VAT, czego konsekwencją będą problemy z zachowaniem płynności finansowej. Okazuje się, że firmy mają możliwość większego dysponowania środkami znajdującymi się na koncie VAT - informuje rp.pl

Split payment nie doprowadzi do zachwiania płynności finansowej przedsiębiorców

Dotychczas kwotę znajdującą się na koncie VAT można było wykorzystać do opłacenia własnego podatku VAT albo kwot wynikających z faktur. Zmiana przepisów pozwala jednak na mniej ścisłe korzystanie z tych pieniędzy.

Od 1 listopada tych możliwości jest więcej. Firma może przeznaczyć pieniądze z rachunku VAT także na zapłatę podatku dochodowego (PIT lub CIT), składek ZUS czy akcyzy.

- tłumaczy "Rzeczpospolitej" Joanna Rudzka, doradca podatkowy, właścicielka kancelarii doradztwa podatkowego.

Co więcej, jeśli VAT zostanie na specjalnym koncie, można złożyć wniosek do urzędu skarbowego o uwolnienie środków i przelanie ich na zwykły rachunek. Fiskus musi o tym zadecydować w ciągu 60 dni.

Split payment wprowadził wiele wątpliwości wśród podatników

Temat mechanizmu podzielonej płatności co i rusz pojawia się w mediach. Choć zmiany w przepisach funkcjonują od 15 dni, to wciąż są niejasne dla wielu osób, które muszą przestrzegać nowego prawa. Ostatnio informowaliśmy o tym, czy istnieje możliwość wpłaty środków na konto VAT w kilku transzach. Obowiązkowy split payment powyżej pewnej kwoty, podobnie jak i biała lista podatników VAT ma na celu walczyć z luką podatkową. 

Więcej o: