Akcyza na e-papierosy już od stycznia? Rząd planuje poprawkę do przyjętej nocą ustawy

W nocy posłowie przyjęli projekt ustawy zwiększającej akcyzę na alkohol i papierosy. Rządowy projekt poparła część opozycji. "Rzeczpospolita" dowiedziała się, że rząd planuje szybkie zaostrzenie przepisów. W przepisach przyjętych nocą ma znaleźć się ważna poprawka.

Sejm nocą przyjął ustawę o podatku akcyzowym i skierował ją do dalszych prac w Parlamencie. Na podniesienie daniny o 10 proc. zgodziło się 245 posłów - rząd zyskał więc w tej kwestii poparcie części opozycji. 197 parlamentarzystów było podwyżce przeciwnych.

E-papierosy również objęte akcyzą? W ustawie nie ma o tym słowa

Zaskoczenie budzić może fakt, że rząd planuje przyspieszyć w kwestii objęcia akcyzą płynu do e-papierosów. Początkowo zakładano, że ta regulacja wejdzie w życie dopiero w lipcu 2020 roku. "Rzeczpospolita" dowiedziała się jednak, że akcyza ma wejść w życie już od stycznia.

Jak to możliwe, skoro w projekcie ustawy nie ma o tym ani słowa? Odpowiednia zmiana ma zostać zgłoszona w ramach poprawki poselskiej.

Rząd podnosi akcyzę, by walczyć z alkoholizmem?

Dzięki zmianom w ustawie, przyszłoroczny budżet ma zyskać około 1,7 mld zł. Wiceminister finansów Leszek Skiba wyjaśnił, że nie tylko o pieniądze chodzi. Zmiana w przepisach ma doprowadzić również do ograniczenia negatywnych skutków spożycia alkoholu i wyrobów tytoniowych.

"Proponowana indeksacja akcyzy z całą pewnością wpłynie na politykę prozdrowotną oraz ograniczy negatywne skutki spożywania napojów alkoholowych i palenia wyrobów tytoniowych. Za polityką prozdrowotną przemawia fakt, że w ciągu roku z powodu chorób od tytoniowych umiera co najmniej 70 tysięcy Polaków, natomiast alkohol powoduje 12 tysięcy zgonów rocznie"

- powiedział Leszek Skiba.

Co z finansowaniem profilaktyki uzależnień?

Przedstawiciele rządu nie wyjaśnili jednak, czy zwiększenie akcyzy przełoży się na większe środki przeznaczone na profilaktykę związaną z uzależnieniami.

Tymczasem zmiany w sposobie finansowania walki z alkoholizmem i nikotynizmem postulował w rozmowie z Next Gazeta.pl Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Twierdził on, że warto się także zastanowić, czy pieniądze uzyskiwane z akcyzy nie powinny być w wyższym stopniu przekazywane na profilaktykę i przeciwdziałanie uzależnieniom, i czy generalnie nie mogłyby być lepiej wydatkowane.

Część opozycji przeciwna podwyżce

O odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu wnioskowali posłowie opozycji. Jak mówił Jarosław Rzepa, poseł Koalicji Polskiej PSL-Kukiz'15, podwyżka akcyzy może doprowadzić do wzrostu szarej strefy.

Czytaj też: Rząd nagle zmienia wysokość akcyzy na używki. Miało być 3 proc., będzie 10. "To się odbije na cenach"

Myślicie Państwo, że osoby które spożywają najwięcej alkoholu, często nie najlepszej jakości, pójdą do sklepów i zostawią tam większe pieniądze? Nie. Oni będą szukać tego alkoholu gdzie indziej. Większych wpływów do budżetu nie będzie

- mówił poseł Jarosław Rzepa.

Rząd dokręca akcyzową śrubę

Akcyza na papierosy i alkohol miała - wedle pierwotnych sygnałów płynących z rządu - o 3 proc. Ostatecznie jednak podwyżka osiągnęła aż 10 proc.

Według przewidywań projektodawców ustawy ceny poszczególnych używek wzrosną w następujący sposób:

  • 0,5 litra wódki 40% vol. - 1,4 zł
  • 0,5 litra piwa o zawartości 12 stopni Plato - 0,06 zł
  • 0,75 litra wina i napoju fermentowanego - 0,15 zł
  • 20 sztuk papierosów - 1,02 zł
  • 50 gram tytoniu do palenia - 1,69 zł
  • cygaro o masie 10 g - 0,4 zł
  • 100 gram suszu tytoniowego - 2,29 zł
  • 100 gram wyrobu nowatorskiego - 3,38 zł"
Więcej o: