Niedziele handlowe. Czy 24 listopada sklepy będą czynne? Odpowiadamy

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i dni świąteczne od tego roku niedziela handlowa wypada wypada tylko raz w miesiącu.
Zobacz wideo

Zgodnie z przepisami, od 2019 roku zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje jedynie w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Oznacza to, że w cały najbliższy weekend, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę 24 października, będziemy mogli zrobić zakupy w dużych sklepach i centrach handlowych.

Niedziele handlowe 2019. W których sklepach można robić zakupy? Jak wygląda sytuacja w grudniu?

Przypominamy, że w niemal każdą niedzielę możemy zrobić zakupy w małych sklepach, w których "za ladą" stanie właściciel franczyzobiorca. Otwarte będą stacje benzynowe, zakaz handlu nie dotyczy także restauracji, kin oraz kawiarni.

Kolejny raz w niedzielę sklepy będą otwarte już 15 grudnia w związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Oprócz tego zakupy w sklepach typu Ikea lub Biedronka będziemy mogli zrobić 22 oraz 29 grudnia.

Niedziele handlowe w grudniu 2019 r.:

  • 1 grudnia - zakaz handlu 
  • 8 grudnia - zakaz handlu
  • 15 grudnia - niedziela handlowa
  • 22 grudnia  - niedziela handlowa
  • 29 grudnia - niedziela handlowa

Zakaz handlu w kolejnych latach

W przyszłym roku czeka nas zaostrzenie przepisów dotyczących zakazu handlu. Niedziel handlowych zaplanowano zaledwie siedem w całym roku. Ich terminy to: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia oraz 20 grudnia. 

Regulacje dotyczące zakazu handlu w niedzielą mogą się jednak w przyszłości zmienić na korzyść osób lubiących robić niedzielne zakupy. Ministerstwo pracy planuje wprowadzić sezonowe zniesienie zakazu w miejscowościach turystycznych. Na razie nie wiadomo jednak, o jakich miastach mowa, a także kiedy przepisy miałyby wejść w życie.

Więcej o: