Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r. Sprawdzamy, o ile wyższe będą świadczenia w przyszłym roku

W obecnym roku waloryzacja rent i emerytur wyniosła 2,86 proc. W 2020 roku świadczeniobiorcy będą mogli liczyć na jeszcze większą podwyżkę. Sprawdzamy, ile wyniesie waloryzacja w przyszłym roku oraz kiedy podwyżki wejdą w życie.
Zobacz wideo

Celem waloryzacji jest przystosowanie świadczeń do obecnej sytuacji gospodarczej. Przy obliczeniach bierze się pod uwagę dwa czynniki - wskaźnik cen i usług oraz realny wzrost płac. Dane pochodzą zawsze z poprzedniego roku. Dzięki temu realna wartość nabywcza emerytur utrzymuje się na przestrzeni lat na podobnym poziomie.

Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r. Świadczenie będą wyższe o ponad 3 proc. 

Według szacunków rządu, w 2020 r. waloryzacja rent i emerytur wyniesie 3,24 proc. i dotyczyć będzie aż 10 mln osób. Dla porównania, w obecnym roku została ona określona na poziomie 2,86 proc. Wyższe świadczenia wejdą w życie, jak co roku, na początku marca przyszłego roku. Warto zaznaczyć, że jest to informacja nieoficjalna i szacunkowa. Ostateczny wskaźnik zostanie obliczony na podstawie danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny na początku przyszłego roku.

W obecnym roku rząd PiS-u wprowadził dwa rodzaje waloryzacji w zależności od wysokości świadczenia. Osoby, których emerytury bądź renty nie przekraczały kwoty 2450 zł brutto, automatycznie otrzymywały podwyżkę w wysokości 70 zł. Świadczeniobiorcy znajdujący się powyżej tego poziomu mogli natomiast liczyć na kwotę powiększoną o wskaźniki waloryzacji.

Rząd wprowadza nowe pomysły dotyczące świadczeń emerytalnych

Temat emerytur coraz częściej pojawia się w mediach. Eksperci zapowiadają, że obecny system emerytalny może runąć - z powodu kryzysu demograficznego. Może to oznaczać głodowe emerytury dla wielu osób. Rząd stara się wprowadzić nowe rozwiązania, które mają pomóc Polakom w oszczędzaniu środków finansowych na poczet przyszłych świadczeń. W obecnym roku w życie weszły Pracownicze Plany Kapitałowe, które nie cieszą się zbytnią popularnością. W pierwszym etapie udział w programie zadeklarowała mniej niż połowa pracowników.

Prawo i Sprawiedliwość ma także pomysł przyznania 13-tych i 14-tych emerytur. Było to jedną z przedwyborczych obietnic partii. Na razie nie wiadomo, ile wyniesie świadczenie. 

>>> Dowiedz się więcej: PiS znalazł pieniądze na 13. emeryturę. W naszych kieszeniach. Pożyczy je fundusz niepełnosprawnych

Więcej o:
Komentarze (29)
Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r. Sprawdzamy, o ile wyższe będą świadczenia w przyszłym roku
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 21 razy 19

  Taaaka waloryzacja, do tego darmowe leki.
  Emerytom nigdy nie bylo tak dobrze jak za PiSu!

  (Szyderstwo.)

 • marek.usc

  Oceniono 25 razy 19

  A inflacja zapie... na tyle że ta waloryzacja to jakiś 1/4 inflacji znaczy emeryci realnie staną się biedniejsi a 13 i 14 emerytura będzie dawana z łaski prezesa. Kiedy wreszcie ludzie zrozumieją

 • rozterka47

  Oceniono 13 razy 13

  Więcej mi wzrosną koszty utrzymania niż ta waloryzacja , czyli generalnie zbiednieję .

 • plastikpiokio

  Oceniono 11 razy 11

  są emeryci którzy dostają powyżej 5 tysięcy do ręki ale ogromna wiekszość to biedaki których stać tylko na pasztetową salceson i przeceniony chleb ---czynsz prąd woda śmieci lekarstwa zżerają prawie wszystko ---zostają grosze a oni piszą o dobrej relacji i podobnym poziomie ----czego wyscie się nażarli tej głodowej pasztetowej ?????

 • gordejuela

  Oceniono 11 razy 11

  Dzięki temu realna wartość nabywcza emerytur utrzymuje się na przestrzeni lat na podobnym poziomie.......
  Wy tak na serio,czy wam odbilo ?????
  Nawet wedlug GUS zywnosc zdrozala srednio o prawie 10 % ,o ,ekach nawet nie warto mowic.Emeryci sa coraz biedniejsi i eciaz zostaja coraz dalej w tyle.Teraz zdrozeja woda,swiatlo,ogrzewanie ,smieci...PiS marzy,zeby wy srli,ilez wtedy kasy by zostalo rxadowi

 • js08836

  Oceniono 11 razy 9

  Rząd robi sobie kpiny rencistów i emerytów. Waloryzacja nawet 10 procentowa nie zrekompensuje podwyżek cen wszystkiego. Od żywności, leków, usług medycznych , mediów aż po wywóz śmieci. Dojna zmiana.

 • Krzysztof Laudencki

  Oceniono 8 razy 6

  Inflacja w Polsce przyspieszyła w czerwcu do 2,6 proc. z 2,4 proc. w maju ? potwierdził w poniedziałek GUS. Ceny usług wzrosły jednak aż o 3,9 proc. rok do roku . Wsadź sobie morawiecki to w dudę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX