Michael Bloomberg pokona Donalda Trumpa? Miliader już sypie pieniędzmi na ostrą krytykę prezydenta

Amerykański miliarder Michael Bloomberg coraz bliżej ogłoszenia decyzji o starcie w wyborach prezydenckich z ramienia Partii Demokratycznej. Były burmistrz Nowego Jorku przeznaczył ponad 36 milionów dolarów na reklamę swojej osoby w kilkunastu stanach.

Donald Trump będzie miał kolejnego twardego rywala w walce o prezydenturę. Polityczne reklamy 77-letniego Michaela Bloomberga zostaną wyemitowane w ponad 100 miastach - nie tylko dużych aglomeracjach takich jak Los Angeles, Houston, Miami czy Boston ale również mniejszych ośrodkach w Dakocie Północnej czy Missisipi. W sześćdziesięciosekundowym spocie były burmistrz Nowego Jorku przedstawia się potencjalnym wyborcom. Przeznaczony na jego emisję budżet 36 milionów jest większy niż łączne wydatki wszystkich pozostałych kandydatów Partii Demokratycznej przez najbliższe 2 tygodnie.

Wcześniej Michael Bloomberg wyasygnował 15 milionów dolarów na rejestrację wyborców oraz 100 milionów dolarów na reklamy w mediach społecznościowych, krytykujące prezydenta Donalda Trumpa.

>>> Zobacz wideo: Czy Donald Trump wypadnie z gry o prezydenturę? Kluczowa może być procedura impeachmentu. Zobacz program Marii Mazurek - "Oko na Świat"

Zobacz wideo

Wkraczając do walki o nominację w wyborach prezydenckich Michael Bloomberg może doprowadzić do przetasowań wśród kandydatów Partii Demokratycznej. Jako były republikanin może stanowić centrową alternatywę dla byłego wiceprezydenta Joe Bidena. 

Michael Bloomberg. Miliarder w wyścigu o fotel prezydenta

Michael Bloomberg ma 77 lat. Poza umiarkowanymi poglądami jego atutem jest ogromny majątek. Magazyn Forbes wyicza jego majątek na 52,4 miliardy dolarów. To oznacza, że miliarder jest w stanie sam sfinansować kampanię prezydencką. Michael Bloomberg bogactwo uzyskał dzięki założonemu przez siebie przedsiębiorstwu Bloomberg, które zajmuje się dostarczeniem informacji finansowych za pomocą systemów komputerowych dla podmiotów biznesowych z Wall Street. W latach 2002-2013 był burmistrzem Nowego Jorku. Do 2001 roku należał do Partii Demokratycznej, w latach 2001-2007 do Partii Republikańskiej. W kolejnych latach działał jako polityk niezależny, a w 2018 roku ponownie wstąpił do Partii Demokratycznej.

Bloomberg od dawna jest krytykiem Trumpa. Już w 2018 roku były burmistrz Nowego Jorku oświadczył, że wystawi czek na 4,5 mln dolarów, by pokryć amerykańskie zobowiązania finansowe względem Paryskiego Porozumienia Klimatycznego.

- Nasza fundacja dotrzyma obietnicy i nadal pokrywać będzie wszelkie straty spowodowane przez rząd federalny USA, wynikające z cięcia kosztów na rzecz funduszu klimatycznego ONZ

– stwierdził w oświadczeniu Bloomberg.

Trump stanowczo sprzeciwia się treści paryskiego porozumienia, a jego administracja wycofała się z wielu przyjętych wcześniej regulacji na rzecz ochrony środowiska.

Wybory w Stanach Zjednoczonych odbędą się 3 listopada 2020 roku. O reelekcję zamierza w nich walczyć prezydent Donald Trump.

Więcej o: