Możliwość blokady konta przedsiębiorcy na żądanie Krajowej Administracji Sądowej istnieje od 30 kwietnia 2018 r. w ramach Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej. Metoda ta stosowana jest w przypadku podejrzeń o nieuczciwą działalność ze strony przedsiębiorcy.
Fiskus coraz częściej blokuje konta przedsiębiorców. To wciąż marginalna liczba
Do końca października ubiegłego roku fiskus zdecydował się na blokadę zaledwie 21 rachunków, natomiast w analogicznym okresie br. liczba wyniosła już 325 kont. Zablokowane na nich środki wynoszą natomiast ok. 28 mln zł. Wzrost ten nie powinien jednak zbytnio niepokoić przedsiębiorców, gdyż taka liczba w skali 1,7 mln firm stanowi marginalne zjawisko. Może on wynikać z tego, że przepisy w kolejnym roku funkcjonowania zaczęły działać sprawniej.
>>> Dowiedz się więcej: Biała lista podatników VAT. Fiskus rozwiewa wątpliwości przedsiębiorców w związku z nowymi przepisami
- Nawet jeśli liczba blokowanych kont będzie wzrastać o 100 proc. rocznie, to znaczenie tego instrumentu wciąż pozostanie minimalne. Najbardziej oczywistą chorobą systemu podatkowego w Polsce jest wyłudzanie nienależnych zwrotów. Państwo, które wypłaca rocznie około 100 mld zł jest swego rodzaju bankomatem. Pobiera się z niego pieniądze na podstawie 1,3 mln deklaracji podatkowych - stwierdził, cytowany przez money.pl, prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów.
Urząd Skarbowy blokuje konta przedsiębiorców. Na czym polega ten mechanizm?
Mechanizm blokady konta ma zapobiec wykorzystania banków i SKOK-ów do oszustw skarbowych Standardowo może trwać maksymalnie 72 godz., ale w niektórych przypadkach może być przedłużona do 3 miesięcy. Konto jest blokowane w momencie, gdy w wyniku analizy STIR dojdzie do podejrzeń, że przedsiębiorca dokonał lub zamierza dokonać coś niezgodnego z prawem podatkowym.