GUS. Ile dla Polaków znaczy zarabiać dużo? 10 procent zarabia powyżej 6 tys. zł

Jak wynika z danych GUS, by znaleźć się w 10 proc. najlepiej zarabiających Polaków należy zarabiać niespełna 6 tys. zł "na rękę". Średnia jest jednak zawyżona przez wynagrodzenia pracowników branży IT.
Zobacz wideo

Główny Urząd Statystyczny raz na dwa lat publikuje kompleksowe dane dotyczące zarobków Polaków i Polek. Jak wynika z tych najświeższych, dotyczących 2018 r. "przeciętny" Polak zarabia o 16 proc. aniżeli w 2016 r. Aby znaleźć się wśród najbogatszych, należy natomiast zarabiać 5899 zł netto. 

GUS. Ile trzeba zarabiać, by należeć do najbogatszych osób w kraju? 

W odróżnieniu od innych tego typu analiz, GUS zbiera dane konkretnych pracowników zamiast sum zarobków podzielonych przez liczbę pracowników. Dzięki temu można odczytać, ile rzeczywiście zarabiają Polacy bez zniekształcenia wynikającego z wynagrodzeń kadry menadżerskiej.Wynika z nich, że 10 proc. najlepiej zarabiających otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 8240 zł brutto (5899 zł netto). Jedynie 6 proc. osób zarabia więcej niż 10 tys. zł, natomiast niespełna 1 proc. - więcej niż 20 tys. zł. Trzeba jednak pamiętać, że wiele osób dobrze zarabiających decyduje się przejść na samozatrudnienie, a dane dotyczą jedynie pracujących na podstawie umowy o pracę.

Według metody zaproponowanej przez GUS średnie wynagrodzenie w 2018 r. wyniosło 5004 zł brutto, czyli 3616 zł netto. Względem 2016 r. to wzrost o imponujące 16 proc. W tym przypadku również należy pamiętać o pewnych zniekształceniach.

- Grupą zawodową, która w największym stopniu zawyża średnie wynagrodzenie, są informatycy i pracownicy szeroko rozumianego sektora IT, których pensje znacznie odbiegają od rynkowej normy. Wystarczy niewielki procent takich osób, żeby skutecznie zaburzyć wynik. Biorąc pod uwagę, że jest to branża, którą możemy zaliczyć do jednej z najdynamiczniej rozwijających się i zatrudniającej coraz więcej osób, wypływ ten będzie coraz większy - powiedziała "Gazecie Wyborczej" Katarzyna Bereś, prezes zarządu w agencji pośrednictwa pracy Polski HR EAST.

 W 2008 r. średnia mediana płac wynosiła 2650 zł brutto. Oznacza to, że zarobki w ciągu dekady wzrosły o 100 proc. 

Więcej o: