Mercedes Gomułki i Gierka na sprzedaż. Legendarny 300d Adenauer kosztuje tyle co mieszkanie

Firma Classic Motors sprzedaje legendarnego Mercedesa 300d Adenauer. Tym konkretnym egzemplarzem jeździli Władysław Gomułka i Edward Gierek. Na limuzynę trzeba wyłożyć 399 tys. złotych.
Zobacz wideo

Mercedes 300d Adenauer trafił na sprzedaż. Ten samochód swojego czasu znała cała Polska, ponieważ w 1959 roku rząd PRL zamówił sześć egzemplarzy pojazdu. Samochodami jeździli najwyżsi partyjni urzędnicy, a ten konkretny egzemplarz był użytkowany przez Władysława Gomułkę oraz Edwarda Gierka. Polskie wersje Mercedesa 300d Adenauer nieznacznie różniły się od standardowych modeli, ponieważ nie miały wspomagania kierownicy oraz automatycznej skrzyni biegów. Samochód ma 60 lat i przeszedł przez ręce wielu właścicieli. Obecnie w swoich zbiorach ma go firma Classic Motors, która zdecydowała się go sprzedać.  

Mercedes 300d Adenauer Gomułki i Gierka kosztuje małą fortunę 

Samochód niełatwo było wycenić, ze względu na jego olbrzymią wartość historyczną. 

Długo zastanawialiśmy się nad wyceną tego konkretnie egzemplarza. W naszym przekonaniu jego wartość jest kompletnie niewymierna. (...) Kolekcjonerzy często kierują się przede wszystkim własnymi emocjami, podczas gdy prawdziwą wartość stanowią samochody z historią. Właśnie taki jest oferowany przez nas rządowy Adenauer

- komentuje dla moto.pl Zuzanna Staniszewska z Classic Motors. 

Mercedes 330d Adenauer Gomułki i Gierka został kompleksowo odrestaurowany przez poprzedniego właściciela, który karoserię pokrył nowym lakierem w fabrycznym kolorze 40-schwarz, całkowicie odnowił wnętrze oraz elementy. Od podstaw odbudowano układ napędowy oraz silnik, które wcześniej znajdowały się poza samochodem. W ciągu ostatnich trzech lat obecny właściciel przeprowadził szereg prac serwisowych w warsztacie Cassic Parts Staniszewski. Samochód zostanie wystawiony na polskich i zagranicznych aukcjach w cenie 399 tys. złotych.  

Więcej o: