Nowe dane GUS z gospodarki rozczarowują. "Spowolnienie w Polsce stało się faktem", ścięta prognoza na 2020 r.

PKB Polski w III kwartale br. wzrósł o 3,9 proc. rok do roku - podał w piątek GUS, potwierdzając dane z tzw. szybkiego szacunku sprzed dwóch tygodni. Rozczarowała dynamika wzrostu konsumpcji i inwestycji, za to pozytywnie zaskoczył eksport.

Dwa tygodnie temu GUS poinformował, że PKB Polski w III kwartale urósł o 3,9 proc (to dane nieodsezonowane, według danych wyrównanych sezonowo PKB wzrósł o 4,1 proc. - o 0,1 p.proc. więcej niż GUS podawał w połowie listopada). Teraz potwierdził ten odczyt, jednocześnie podając więcej szczegółów co do stanu polskiej gospodarki.

Gospodarki, której tempo rozwoju z jednej strony widocznie spowalnia - wzrost PKB jest najsłabszy od końcówki 2016 r., jeszcze w II kwartale rosła w tempie 4,6 proc. rok do roku, a w I kwartale 4,8 proc. Z drugiej strony wciąż wyróżnia się na tle innych krajów Unii. 

.. GUS

Stymulacja gospodarki nie działa tak jak by mogła

Tym, co najmocniej napędzało w III kwartale polską gospodarkę, była konsumpcja gospodarstw domowych. Jednak tempo jej wzrostu, choć wciąż solidne, nieco rozczarowało - wyniosło 3,9 proc. rok do roku wobec 4,4 proc. w II kwartale. Wszystko mimo niskiego bezrobocia, wzrostów prac, a także "wpompowania" w III kwartale do portfeli Polaków miliardów złotych w ramach poszerzonego programu 500 plus czy likwidacji (od sierpnia) podatku PIT dla młodych osób. Po raz kolejny okazało się, że sporo Polaków raczej woli oszczędzać dodatkowe pieniądze, niż je od razu wydawać.

Tąpnięcie jest widoczne także w dynamice inwestycji - te wzrosły o 4,7 proc. rok do roku wobec 9,1 proc. jeszcze w II kwartale czy 12,2 proc. w I kwartale. W opinii analityków, negatywnie zaskoczył sektor publiczny i samorządy, ale także inwestycje prywatnych firm mocno przyhamowały.

Daje o sobie znać wyraźny spadek inwestycji w samorządach, a także mniej realizowanych projektów przez przedsiębiorstwa. Ograniczanie wydatków w pierwszym przypadku oraz niepewność w drugim będą przekładać się na dynamikę inwestycji w kolejnych kwartałach. Wyczerpywanie się środków unijnych z perspektywy 2014-2020 także ma i będzie mieć w tym swój udział

- komentuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

>>> W niektórych krajach już widać spowolnienie gospodarcze - komentuje Piotr Kuczyński, analityk rynków finansowych

Zobacz wideo

Ekonomistów pozytywnie zaskoczył z kolei poziom eksportu netto. Stało się to, jak tłumaczy Monika Kurtek z Banku Pocztowego, głównie dzięki bardzo dobrze radzącemu sobie w trudnym otoczeniu międzynarodowym eksportowi (wzrost o 5 proc. rok do roku) i jednocześnie hamującemu importowi.

Co w 2020 r.?

Choć na tle Europy wciąż wyglądamy solidnie, to ekonomiści nie mają wątpliwości - mamy do czynienia z ochłodzeniem gospodarki. - Spowolnienie gospodarcze w Polsce stało się faktem i będzie kontynuowane - nie ma wątpliwości Monika Kurtek. Przewiduje, że w IV kwartale br. wzrost polskiego PKB może być jeszcze zbliżony do odczytu z III kwartału, ale rok 2020 będzie upływać pod znakiem stopniowego podążania w kierunku 3 proc. W jej opinii głównym kanałem spowolnienia będą inwestycje.

Nie tylko spadek dynamiki inwestycji, ale także konsumpcji prywatnej przewidują analitycy mBanku. I zaskoczyli dosyć mocnym cięciem swojej prognozy średniorocznego wzrostu PKB w 2020 r. - z 3,2 proc. do 2,8 proc.

O "znaczącym ryzyku w dół" dla swojej prognozy 3,5-procentowego wzrostu PKB w 2020 r. piszą z kolei analitycy Credit Agricole. - Ryzyko to jest związane głównie z niższą niż oczekiwaliśmy dynamiką inwestycji i konsumpcji - komentują.

Więcej o:
Komentarze (144)
Nowe dane GUS z gospodarki rozczarowują. 'Spowolnienie w Polsce stało się faktem', ścięta prognoza na 2020 r.
Zaloguj się
 • szeptun919

  Oceniono 21 razy 15

  Jeżeli chodzi o rozwój polskiej gospodarki to czuję się trochę tak, jakbym był między młotem a kowadłem, bo z jednej strony bardzo chciałbym, aby Polska rozwijała się jak najszybciej i zmniejszała dystans do najbogatszych krajów UE, a z drugiej strony chciałbym, żeby PiSowi wreszcie powinęła się noga, a chyba jedynym sposobem na utratę przez populistów z PiS władzy jest zdecydowane pogorszenie się sytuacji gospodarczej w kraju, co uniemożliwi im nieustanne kupowanie głosów suwerena. I bądź tu mądry...

 • sil.m

  Oceniono 13 razy 11

  Gdzie te 1,2bln zł. kurdupla na inwestycje; Bawaria podkarpacka i dolina krzemowa na Śląsku, ugrzęzła produkcja wielkiego promu bałtyckiego w zamian będzie lodołamacz wiślany którego kadłub pospawano taśmą klejącą i elektrodami papierowymi, na drogach tłok robi 1 mln elektromobili i gdzieś utopiono 92 tyś mieszkań+ . Te opowieści pis-pierdołków mamią ich przekupny elektorat "homo-prymityw" bo służby robią jakieś salta mortale z hakiem do tyłu by ukryć i zamieść pod dywan mnożące się afery:
  1/rąbnięcie pojazdu z Szydło w drzewo i dziwne zniknięcia dowodów
  2/o uczciwym rąbnięciu ciuchów z kontenerów PCK z Wrocławia (patrz Zalewska)
  3/o wysokich kompetencjach PiS-standardach moralności - żarliwa Krycha , prokurator z PRL-Piorowicz , fachowcy od stadnin i spółek skarbu państwa czy Ojdyr przyjmujący w darowiźnie maybachy od bezdomnego i gotówkę od rządu.
  4/ Uczciwość PiS -prezentowana przez Glapę w NBP z 2-ma dwórkami po 50tysiaków/m-c; Chrzanowskiego w KNF czy kryształowego Banasia w NIK
  5/ "Patriotyzmie" Jarosława K. i jego walce z pedofilią" w kościele, łapówką 50 000 zł i darmowych projektach kaczych wież.
  6/ przejrzystość w wyjaśnieniu działań SKOKÓW i przelewów senatora B do Luksemburga
  7/ skuteczność w oczernianiu i oszczerstwach z Ministerstwa „Zera” i TVP-pis nieprawomyślących Polaków a w szczególności sędziów
  Wszystkim bez trybu dyryguje- Jaroslaw K. wychowany z bolszewickimi i rosyjskimi tradycjami wyniesionymi z domu, oraz na obozach pionierskich na Krymie.
  Pracujaca w Cenzurze mamusia prezesa absolwentka listy IPN pod numerem ściśle tajne wiadomo takie maja tw 00945/548 stać było za ,,,pobory"" latać do Anglii na zakupy !
  Tatuś. Numer legitymacji partyjnej 0026/PW/49, czyli wstapil do PZPR na Politechnice Warszawskiej w 1949 roku (CZARNA NOC STALINOWSKA DLA AKOWCOW) -szkolił aktyw partyjny a służby wyznaczyły do projektowania ambasady USA ! a ,że nie miał uprawnień wysłaly na kursy do Anglii i Holandii !!! Piastował w LATACH STALINOWSKICH 1951- 1954 funkcję Sekretarza POP PZPR na wydziale fizyki Politechniki Warszawskiej

 • remo29

  Oceniono 10 razy 10

  Jak tam pisie brawopisy za 2 zł? Napiszecie jakieś "łeee, czerskie, od 5 lat tylko straszycie"?

 • marywil2012

  Oceniono 9 razy 9

  pamiętacie jak glapiński obiecywał cuda. to samo morawiecki.
  szkoda gadać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX