Marcin Horała: Budowa CPK przed 2023 r. Czas "przełamać pozaborowe braki w dostępności"

Centralny Port Komunikacyjny może powstać szybciej, niż by mogło się wydawać. Marcin Horała, nowy pełnomocnik rządu do spraw inwestycji, stwierdził, że prace związane z budową mogą ruszyć przed rokiem 2023.

Marcin Horała, mianowany niedawno na pełnomocnika rządu do sprawy budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego stwierdził, że prace nad megalotniskiem mają szansę wkrótce ruszyć.

Będziemy starali się, żeby nastąpiło to jeszcze w tej kadencji Sejmu, czyli przed 2023 r.

- zapowiedział na antenie TVP.

>>> Zobacz także: Czy budowa CPK oznacza pewną śmierć lotniska Chopina? Jego rola z pewnością się zmieni

Zobacz wideo

Horała powiedział też, że jego obóz polityczny chce, by Polska dołączyła do "pierwszej ligi" w sensie transportowym i pełnej suwerenności transportowej. Dodał, że harmonogram budowy CPK zakłada 10 lat i przypomniał, że decyzja o budowie Portu została podjęta w 2017.

Pełnomocnik ds. CPK ocenił też, że nasz kraj jest skomunikowany chaotycznie. "Jest kilka ważnych kierunków, na których podróż jest po prostu bardzo uciążliwa, znacząco dłuższa niż powinna być jeżeli spojrzymy na odległości geograficzne i to trzeba przełamać" - stwierdził. 

Tym sercem dla ruchu pasażerskiego będzie CPK i od niego, docelowo oczywiście w jakiejś perspektywie mają rozchodzić się połączenia do całego kraju, tak żeby wszystkie części kraju ciągnęły komunikacyjnie do Polski, żeby przełamać te pozaborowe braki w dostępności

- stwierdził.

Zdaniem Horały, CPK będzie sposobem na uruchomieniu zasobów, które "w Polsce mamy, ale one nie są optymalnie wykorzystane, bo one właśnie w tym krwiobiegu gospodarczym nie uczestniczą w pełni" - wyjaśnił.

Rządowy pełnomocnik dodał, że Centralny Port Komunikacyjny przyniesie korzyści gospodarcze i rozwojowe dla naszego kraju.

Czytaj też: CPK. Testowy tor dla kolei może kosztować nawet 100 milionów złotych

Centralny Port Komunikacyjny, to planowany komunikacyjny węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach projektu, w odległości 37 kilometrów na zachód od stolicy Polski, na obszarze około 3 tysięcy hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność.

Oprócz tego w skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe, które umożliwią przejazd między Warszawą, a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny. Za realizację inwestycji odpowiada spółka Skarbu Państwa nadzorowana przez premiera.

Więcej o: