Drastyczne podwyżki cen autogazu. Idą święta, a paliwa na stacjach drożeją

Kierowcy tankujący gaz do swoich samochodów mogą być negatywnie zaskoczeni. Zaledwie w cztery tygodnie LPG zdrożał średnio aż o 30 groszy na litrze. Przed świętami ceny wszystkich paliw prawdopodbnie będą jeszcze wyższe.

Za nami kolejny tydzień podwyżek cen autogazu i oleju napędowego i pierwszy od niemal czterech miesięcy tydzień, w którym rosły ceny benzyny. Ponownie największy, dwucyfrowy wzrost zanotowaliśmy dla autogazu średnio o 12 gr/l, natomiast dla benzyny i oleju napędowego podwyżki wyniosły odpowiednio 3 i 2 grosze na litrze - napisało w swoim komentarzu BM Reflex, które z tygodnia na tydzień analizuje ceny na stacjach. W ciągu ostatniego miesiąca LPG zdrożał średnio o 30 groszy na litrze, a olej napędowy o 10 groszy na litrze.

>>> Zobacz wideo. Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności twierdzi, że najbliższe święta będą najdroższe święta od 10 lat. 

Zobacz wideo

Średnie ceny paliw na stacjach benzynowych. Oto jak wyglądają w skali kraju:

  • benzyny bezołowiowej 95 - 4,95 zł/l, 
  • bezołowiowej 98 - 5,27 zł/l,
  • oleju napędowego - 5,03 zł/l
  • autogazu 2,27 zł/l.

Ceny benzyny nie przekroczyły jeszcze poziomu średniego 5 zł/l, a oleju napędowego przekroczyły ten poziom nieznacznie. Jednak sytuacja na koniec roku może być mniej korzystna dla kierowców. Za paliwa, a zwłaszcza za benzyny możemy płacić więcej niż przed rokiem - dodaje Reflex.

Dla cen paliw kluczowa będzie sytuacja na rynku surowców

Podobnie jak na stacjach podwyżki cen były widoczne także na rynku hurtowym. Mnożą się spekulacje dotyczące umowy handlowej między USA a Chinami oraz decyzji OPEC+ w kwestii wydobycia. Kluczowe dla rynku spotkanie OPEC odbędzie się już w przyszłym tygodniu, co powinno przynieść potwierdzenie dla kierunku zmian cen paliw, także na rynku krajowym. Póki co wciąż utrzymuje się prawdopodobieństwo kontynuacji kilkugroszowych podwyżek cen detalicznych wszystkich paliw.