Koniec użytkowania wieczystego gruntów. Ważny termin mija w lutym 2020 r.

Użytkowanie wieczyste gruntów odchodzi do lamusa. W związku z likwidacją rokrocznych opłat miliony Polaków mają szansę wykupić grunty, na których stoją ich mieszkania za kilkaset złotych. Czas na to mają jednak do końca lutego 2020 roku .
Zobacz wideo

Zgodnie z zasadami użytkowania wieczystego, choć mieszkanie w budynku prawnie należy do nas, to grunt, na którym stoi budynek już nie. Jego formalnym właścicielem jest Skarb Państwa bądź samorząd, który oddaje właścicielom budynek na bardzo długi okres. Likwidacja użytkowania wieczystego pozwala milionom Polaków na wykupienie gruntów w niskich cenach. 

Użytkowanie wieczyste gruntów zlikwidowane. 29 lutego 2020 mija ważny termin

Właściciele mieszkań do 31 grudnia powinni otrzymać zaświadczenie o uwłaszczeniu. Za wystawienie ich odpowiadają zarządcy miast, wójtowie bądź starości (w wypadku gruntów należących do Skarbu Państwa). Otrzymany dokument jest o tyle istotny, gdyż jest niezbędny do wnioskowania o bonifikatę, dzięki której będzie można wykupić grunty za bardzo niską kwotę. Można to zrobić do 29 lutego 2020 r., czyli rokrocznego terminu uiszczania opłata za użytkowanie wieczyste

Czytaj także: Wszystko co trzeba wiedzieć o użytkowaniu wieczystym

Jak informuje polsatnews.pl, na ważne zaświadczenie wciąż czeka 900 tys. osób. Sprawa dotyczy głównie mieszkańców Warszawy, którzy zostali poinformowani o możliwych opóźnieniach. Miejscy urzędnicy zaznaczają jednak, że mimo opóźnień, prawo do bonifikaty zostanie utrzymane.

Własność zamiast wieczystego użytkowania gruntów tylko za kilkaset złotych

Bonifikata w Warszawie wynosi 98 proc. Przy opłatach rzędu 1500 zł rocznie, 2 proc. opłaty 20-letniej, czyli 600 zł wystarczy do rozliczenia się z miejskich samorządem na zawsze w kwestii użytkowania wieczystego. W zależności od wysokości stawki, pozwala to na oszczędność nawet 30 tys. zł. Wysokość bonifikaty zależna jest od tego, do kogo należą grunty. W przypadku Skarbu Państwa wynosi ona zaledwie 60 proc., choć wojewodowie mają prawo podnieść ją wedle własnego uznania. Warto zaznaczyć, że co roku próg bonifikat będzie o 10 proc. niższy, przez najlepiej skorzystać z wykupu na początku przyszłego roku. 

Więcej o:
Komentarze (17)
Koniec użytkowania wieczystego gruntów. Ważny termin mija wraz w lutym 2020 r.
Zaloguj się
 • sprzedam_sie

  Oceniono 11 razy 7

  A zaraz po przeksztalceniu uzytkowania we wlasnosc... YEP!! ... nowy podatek katastralny.
  I takie to PiSs.deckie panstwo z tektury mamy.

 • pierwsze_all

  Oceniono 7 razy 3

  Tjaaaa... "za bardzo niska kwotę..." W mojej spółdzielni ta "bardzo niska kwota" już po uwzględnieniu maksymalnej bonifikaty, wyszła ok. tysiaka dla najmniejszej kawalerki w bloku należącym do spółdzielni. Blok jest mały, liczy 40 mieszkań. Rzeczywiście hop-siup wyskoczyć z tysiaka pln to drobiazg - a papierek o "uwłaszczeniu" ma dla takiego posiadacza kawalerki w bloku niebagatelne znaczenie, prawda? Za chwilę będzie płacił kataster jako burżuj posiadacz - to największe jego marzenie od dawna było, nieprawdaż?
  Zwykły skok na kasę. Czy naprawdę komuś jeszcze trzeba to tłumaczyć?

 • tregulex

  Oceniono 8 razy 2

  Użytkowanie wieczyste powinno być zlikwidowane już w 1989 roku, po upadku komunizmu.
  Chwała Tym, którzy doprowadzili do likwidacji.
  Chwała również Tym, którzy spowodowali utrzymanie 98-procentowej bonifikaty.

 • wejsunek47

  Oceniono 1 raz 1

  skarb państwa 60%.... a pisiory tak darły ryja ,że Warszawa samorządowa chciała dać 80% zamiast 98%.....

 • Tadeusz Molenda

  Oceniono 1 raz 1

  Wykupiłem mieszkanie ,garaż i komórkę lokatorską w sierpniu .W październiku dostałem nowe wyliczenie .Komórka lokatorską w Krakowie jest lokalem użytkowym ,podwyżka 300 % i przy wykupie nie można skorzystać z bonifikaty 60% za jednorazową wpłatę .Po przekształceniu 250 zł w sądzie .A miało być tanio i pięknie .

 • jurii.sachar

  Oceniono 16 razy -4

  już rok panie Trzaskowski czekamy na zaświadczenia. Ale jak to u pana, nic nie jest gotowe...Nawet kozy POwyzdychały.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX