Koniec użytkowania wieczystego gruntów. Ważny termin mija w lutym 2020 r.

Użytkowanie wieczyste gruntów odchodzi do lamusa. W związku z likwidacją rokrocznych opłat miliony Polaków mają szansę wykupić grunty, na których stoją ich mieszkania za kilkaset złotych. Czas na to mają jednak do końca lutego 2020 roku .
Zobacz wideo

Zgodnie z zasadami użytkowania wieczystego, choć mieszkanie w budynku prawnie należy do nas, to grunt, na którym stoi budynek już nie. Jego formalnym właścicielem jest Skarb Państwa bądź samorząd, który oddaje właścicielom budynek na bardzo długi okres. Likwidacja użytkowania wieczystego pozwala milionom Polaków na wykupienie gruntów w niskich cenach

Użytkowanie wieczyste gruntów zlikwidowane. 29 lutego 2020 mija ważny termin

Właściciele mieszkań do 31 grudnia powinni otrzymać zaświadczenie o uwłaszczeniu. Za wystawienie ich odpowiadają zarządcy miast, wójtowie bądź starości (w wypadku gruntów należących do Skarbu Państwa). Otrzymany dokument jest o tyle istotny, gdyż jest niezbędny do wnioskowania o bonifikatę, dzięki której będzie można wykupić grunty za bardzo niską kwotę. Można to zrobić do 29 lutego 2020 r., czyli rokrocznego terminu uiszczania opłata za użytkowanie wieczyste

Czytaj także: Wszystko co trzeba wiedzieć o użytkowaniu wieczystym

Jak informuje polsatnews.pl, na ważne zaświadczenie wciąż czeka 900 tys. osób. Sprawa dotyczy głównie mieszkańców Warszawy, którzy zostali poinformowani o możliwych opóźnieniach. Miejscy urzędnicy zaznaczają jednak, że mimo opóźnień, prawo do bonifikaty zostanie utrzymane.

Własność zamiast wieczystego użytkowania gruntów tylko za kilkaset złotych

Bonifikata w Warszawie wynosi 98 proc. Przy opłatach rzędu 1500 zł rocznie, 2 proc. opłaty 20-letniej, czyli 600 zł wystarczy do rozliczenia się z miejskich samorządem na zawsze w kwestii użytkowania wieczystego. W zależności od wysokości stawki, pozwala to na oszczędność nawet 30 tys. zł. Wysokość bonifikaty zależna jest od tego, do kogo należą grunty. W przypadku Skarbu Państwa wynosi ona zaledwie 60 proc., choć wojewodowie mają prawo podnieść ją wedle własnego uznania. Warto zaznaczyć, że co roku próg bonifikat będzie o 10 proc. niższy, przez najlepiej skorzystać z wykupu na początku przyszłego roku.