RPP: Stopy procentowe bez zmian. Szef NBP liczy, że tak będzie do końca jego kadencji

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński podtrzymał opinię, według której jest bardzo prawdopodobne, iż do końca kadencji Rady stopy procentowe pozostaną bez zmian.
Zobacz wideo

"Jest tak, jak przewidywaliśmy, zmiany mogą być niewielkie w stosunku do projekcji. Tempo wzrostu jest nadal znakomite, to znakomity wynik na tle Europy, na tle naszego potencjalnego wzrostu. Trochę niższy wzrost PKB, trochę wyższa przejściowo inflacja - nic niepokojącego. W moim przekonaniu, jest bardzo prawdopodobne, że stopy pozostaną bez zmian do końca mojej kadencji, nic się tu nie zmieniło" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

Zapytany, czy słabszy wzrost PKB w III kw., w tym niższy wzrost konsumpcji i inwestycji, mogą wpłynąć na skrócenie okresu bez zmian stóp procentowych, szef banku centralnego odpowiedział: "Nie".

Podkreślił, że obniżenie się tempa wzrostu PKB wynika z przyczyn zewnętrznych - ze słabszej koniunktury za granicą, przede wszystkim wolniejszego wzrostu gospodarczego w Niemczech.

Jak podał wcześniej Główny Urząd Statystyczny (GUS), PKB wzrósł w III kw. 2019 roku o 3,9 proc. w ujęciu rocznym wobec 4,6 proc. w poprzednim kwartale.

Spożycie ogółem w III kw. br. wzrosło o 4 proc., w tym spożycie w sektorze gospodarstw domowych - o 3,9 proc., publiczne - o 4,7 proc. (w II kw. 2019 r. wzrost odpowiednio: +4 proc., 4,4 proc., +3,1 proc.), podał też Urząd.

RPP nie zmieniła stóp procentowych

W ostatnich miesiącach Glapiński wielokrotnie mówił, że możliwy jest scenariusz, w którym obecna RPP nie będzie musiała zmieniać poziomu stóp do końca swojej kadencji (tj. przynajmniej do początku 2022 r.).

Rada utrzymała dziś stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5 proc.

Więcej o:
Komentarze (7)
RPP: Stopy procentowe bez zmian. Szef NBP liczy, że tak będzie do końca jego kadencji
Zaloguj się
 • js08836

  Oceniono 2 razy 2

  Kumulacja inflacji wybuchnie, jak opłaty za wywóz śmieci czy cen prądu. PiS pozostawi gigantyczną inflacyjną k.up.ę i odejdzie w diabły.

 • 20portal

  Oceniono 4 razy 2

  Temu facetowi nigdy nie uwierzę.
  Stopy procentowe powinny iść w górę. Utrzymywanie ich na dotychczasowym poziomie pozwala utrzymywać raty kredytów na niezmienionym poziomie, ale też "okrada" totalnie oszczędzających. A więc ludzie gospodarni i zapobiegliwi dostają w doopę, a zadłużający się maja premię. Tylko w chorym kraju tak się dzieje.

 • kotecka1

  Oceniono 1 raz 1

  A jak się mają glonojady, bo coś o nich ucichło i to jest niepokojące.

 • zigzaur

  Oceniono 1 raz 1

  Co miałem powiedzieć, przeczytałem.
  Wszystkie sprawy będzie załatwiał dyrektor Wandryszewski a ja teraz muszę przyjąć pana Etranżera.

 • atibalo

  0

  I te syny mówią że masz odkładać sobie na emeryturę ... odkładajcie ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX