Zakaz handlu. Czy w ten weekend jest niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte 8 grudnia?

Czy sklepy będą otwarte w najbliższą niedzielę? Czy zakaz handlu obowiązuje 8 grudnia? Gdzie zrobić zakupy w weekend? Podpowiadamy

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od 2018 roku. Od stycznia, zostanie on jeszcze zaostrzony i tylko kilka niedziel w roku sklepy będą otwarte. Planowane są jednak zmiany w ustawie. Solidarność domaga się wydłużenia zakazu handlu w niedzielę do 31 godzin. 

Zobacz wideo

Gdy zakaz wchodził w życie w 2018 roku, handel był możliwy w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W bieżącym roku, limit ten został zniesiony tylko do ostatniej niedzieli w miesiącu z wyjątkami.

Czy 8 grudnia to niedziela handlowa?

Zgodnie z przepisami 8 grudnia obowiązuje zakaz handlu. Ten dzień nie jest objęty wyjątkami, więc najbliższa niedziela jest niehandlowa. To jednak ostatnia taki dzień w tym roku. Przez trzy kolejne tygodnie, zakupy będzie można normalnie zrobić we wszystkich sklepach. Wszystkie niedziele do końca roku są niedzielami handlowymi. 

Nie oznacza to, że zakupów w ten weekend w ogóle nie zrobimy. Z zakazu handlu wyłączone są sklepy prowadzone przez właściciele oraz te mają status placówki pocztowej, dlatego też w niedziele otwarte jest wiele sklepów sieci Żabka. Otwarte będą także stacje benzynowe, restauracje, kina, kawiarnie, cukiernie, a także kwiaciarnie. Problemów z zakupami nie powinni mieć też mieszkańcy warszawskiej Białołęka, gdzie przy ulicy Światowida, na przeciwko Galerii Północnej Carrefour otworzył bezobsługowy sklep. Placówka jest otwarta codziennie, przez 24 godziny na dobę i oferuje także świeże produkty. To samo rozwiązanie pojawiło się wcześniej w tym roku w Poznaniu. Tam otwarto pierwszy bezobsługowy sklep dwa miesiące temu. Sieć Take&Go planuje w najbliższym czasie otwarcie kolejnych placówek w innych miastach Polski.

Więcej o: