Minister finansów o początkach swojej kariery. "Mama mówiła mi, by iść tam, gdzie jest bank, bo tam są pieniądze"

Tadeusz Kościński, szef resortu finansów, w wywiadzie prasowym odniósł się do kwestii swojej edukacji. W mediach pojawiały się bowiem doniesienia, że minister nie ma wykształcenia wyższego. Kościński przyznał, że nie studiował bankowości.

Tadeusz Kościński kilka tygodni temu został wskazany przez PiS na stanowisko szefa Ministerstwa Finansów. Tymczasem media wskazują, że ukończona przez urodzonego w Londynie polityka szkoła daje odpowiednik wykształcenia średniego, a nie wyższego.

>>> Zobacz także: "Studio Biznes" bije na alarm. Nadchodzi świat cieplejszy nie o 2-3 stopnie, ale aż o 8

Zobacz wideo

Teraz na jaw wychodzą kolejne fakty związane z edukacją szefa resortu finansów. Okazuje się bowiem, że ukończył on studia związane z zupełnie inną dziedziną niż finanse - zamiast bankowości studiował bowiem geologię.

Geologii nie można nauczyć się z książki. Mój starszy brat również studiował geologię, jeździł w teren, badał skały, trzymał je w ręce. Bardzo mi się to podobało. Geologia to szkoła myślenia

- wyjaśnił minister finansów w wywiadzie udzielonym portalowi wPolityce.pl.

Minister finansów wspomina radę matki: "Iść tam, gdzie jest bank, bo tam są pieniądze"

Kościński wyjaśnił też w jakich okolicznościach trafił do brytyjskiego oddziału Banku Handlowego. Stwierdził, że jego kariera rozpoczęła się w londyńskiej placówce przez przypadek.

Chciałem pracować jako analityk biznesowy. Firma head hunterska szukała dla mnie takiej pracy, w końcu ją znalazła w japońskim banku Tokai Bank. Przyjąłem tę ofertę, zwłaszcza że mama mówiła mi, by iść tam, gdzie jest bank, bo tam są pieniądze

- powiedział Kościński, tłumacząc jednocześnie, że ta sama agencja head hunterów, która znalazła mi Tokai Bank, obsługiwała również Bank Handlowy.

Czytaj też: Nowy minister finansów pracował w banku wykorzystywanym przez SB. "Mam nadzieję, że w IPN jest OK"

Kim jest nowy minister finansów?

Tadeusz Kościński jest niezwykle doświadczony - zarówno w samym resorcie, jak i w branży finansowej. Minister finansów od roku 1979 zatrudniony był w brytyjskim oddziale Banku Handlowego.

Obecny szef resortu finansów w przeszłości pełnił też funkcję dyrektora w Banku Zachodnim WBK od roku 1997. Wcześniej pracował także w Polskim Banku Rozwoju S.A., Banku Przemysłowo-Handlowym, Banku Śląskim i Banku Pomorskim, a także w dwóch bankach w Londynie.

Od 27 listopada 2015 r. do 15 stycznia 2018 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Kościński to szósty minister finansów PiS. W 2015 r., w rządzie Beaty Szydło, stanowisko objął Paweł Szałamacha. Wytrwał niespełna rok. Po Szałamasze rządy w Ministerstwie Finansów objął Mateusz Morawiecki. Kierował resortem do stycznia 2018 r. (miesiąc wcześniej został premierem). Na początku 2018 r. tekę ministra przejęła Teresa Czerwińska, która w resorcie pojawiła się pół roku wcześniej. Jej miejsce zajął Marian Banaś. Ten odszedł do Najwyższej Izby Kontroli, a jego miejsce zajął Jerzy Kwieciński.

Więcej o: