Mały ZUS Plus dla przedsiębiorców od lutego 2020 r. Sejm opóźnił termin dla nowych przepisów

Posłowie rozpoczęli pracę nad projektem ustawy wprowadzającym "mały ZUS Plus". Jest to realizacja jednego z punktów składających się na tzw. "piątkę Morawieckiego" dla przedsiębiorców.

Na posiedzeniu sejmowych komisji finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny odbyło się dziś pierwsze czytanie projektu ustawy. Po rozpatrzeniu komisje zarekomendowały Sejmowi przyjęcie proponowanych przepisów wraz z poprawkami. Te dotyczą m.in. wejścia w życie przepisów. Posłowie zaproponowali, aby weszły one w życie od pierwszego lutego, a nie od pierwszego stycznia, jak pierwotnie zapisano w projekcie.

Skorzysta więcej przedsiębiorców

Projekt rozszerza grupę przedsiębiorców uprawnionych do małego ZUS-u. Z ulgi skorzystać będą mogły osoby spełniające dwa kryteria: ci, których roczny przychód nie przekracza 120 tys. złotych i których miesięczny dochód jest niższy niż sześć tysięcy złotych. Do tego składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu.

>>> Co będzie z emeryturami? Eksperci przedstawiają scenariusze

Zobacz wideo

Obecnie z "małego ZUS-u" mogą korzystać przedsiębiorcy, których roczny przychód nie przekracza 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Jest to grupa około 140 tys. osób. Resort rozwoju szacuje, że dzięki zmianie kryteriów z nowego "małego ZUS-u" skorzysta około 320 tys. osób. W ich kieszeniach ma zostać łącznie blisko 1 miliard 300 milionów złotych.Obniżoną składkę będzie można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Po tym okresie z "małego ZUS-u" będzie można skorzystać ponownie.

Więcej o:
Komentarze (13)
Mały ZUS Plus dla przedsiębiorców od lutego 2020 r. Sejm opóźnił termin dla nowych przepisów
Zaloguj się
 • pe_ro

  Oceniono 8 razy 8

  ZUS dla przedsiębiorcy jest takim samym kosztem jak czynsz, paliwo czy zakup szafy. Jak koszty będą przewyższać przychody każdy padnie. Załóżmy, że teraz pracujesz za minimalne wynagrodzenie na pełny etat a w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie dwukrotnie a ty będziesz pracował na pół etatu za te same pieniądze. Finansowo to samo ale staż do emerytury dwukrotnie mniejszy.

 • zbysio54

  Oceniono 4 razy 4

  Najgorszy haczyk ---HAK jest w"przychodach" , które w nijaki sposób się mają do kondycji finansowej mikroprzedsiębiorstw, bo dla nich jest ten mały ZUS.

 • wielkioprawca

  Oceniono 4 razy 2

  Nie oceniam jakości programu jeszcze.

  Zaraz będzie wielka troska fałszywych dobrodziei o emerytury tych mikroprzedsiębiorców, którzy z różnych powodów muszą prowadzić tą działalność choćby o niskim dochodzie niż pracować na etacie zważywszy, że na prowincji nie ma raczej warwsiowskich korpo lub spółek państwowych w których mogli by znaleźć normalnie płatną pracę.

  To ci sami dobrodziej, którzy walczyli o zachowanie limitu składek ZUS liczonych do 25x średniego wynagrodzenia. Zwykły sterowalny motłoch, który nawet takich dochodów nie osiąga. No ale po to służy ta filmowa wstawka dziennikarzy o emeryturach by ten motłoch odpowiednio nakierować.

 • derp979

  Oceniono 1 raz 1

  Ile za zieloną buteleczkę wody? 25zł/0.3l?

 • a.k.traper

  Oceniono 3 razy 1

  Mały ZUS czyli tak jak teraz 1316,97 a reszta proporcjonalnie od dochodu?:)))
  A niby dlaczego ZUS nie stanie się normalną firmą ubezpeczeniowa gdzie skłądkipracują aktywnie w różnych funduszach zarabiając a nie tak jak teraz zasilają budżet i w zależności od potrzeb łataja dziury w państwowych wydatkach a nie rozpychaja portfeli składkowiczów?

 • maotsetung

  Oceniono 7 razy -1

  Mały ZUS plus = mała emerytura minus!
  Czy Matołusz wyjaśnił to tym młody,m ludziom?

 • nowyemeryt

  Oceniono 3 razy -1

  Czy jest symulacja przyszłych emerytur , przy obniżonych składkach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX