Na posiedzeniu sejmowych komisji finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny odbyło się dziś pierwsze czytanie projektu ustawy. Po rozpatrzeniu komisje zarekomendowały Sejmowi przyjęcie proponowanych przepisów wraz z poprawkami. Te dotyczą m.in. wejścia w życie przepisów. Posłowie zaproponowali, aby weszły one w życie od pierwszego lutego, a nie od pierwszego stycznia, jak pierwotnie zapisano w projekcie.
Projekt rozszerza grupę przedsiębiorców uprawnionych do małego ZUS-u. Z ulgi skorzystać będą mogły osoby spełniające dwa kryteria: ci, których roczny przychód nie przekracza 120 tys. złotych i których miesięczny dochód jest niższy niż sześć tysięcy złotych. Do tego składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu.
Obecnie z "małego ZUS-u" mogą korzystać przedsiębiorcy, których roczny przychód nie przekracza 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Jest to grupa około 140 tys. osób. Resort rozwoju szacuje, że dzięki zmianie kryteriów z nowego "małego ZUS-u" skorzysta około 320 tys. osób. W ich kieszeniach ma zostać łącznie blisko 1 miliard 300 milionów złotych.Obniżoną składkę będzie można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Po tym okresie z "małego ZUS-u" będzie można skorzystać ponownie.