Co kupimy mamie, dziewczynie, chłopakowi na święta? Lista ulubionych prezentów Polaków

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Dla wielu osób poważnym problemem jest wybór odpowiedniego prezentu dla najbliższych. Informujemy więc, co najczęściej kupujemy oraz czego najbardziej nie chcemy dostać.

Allegro po raz czwarty przygotowało raport "Ulubione prezenty Polaków". W badaniu zapytano o to, kiedy, gdzie i jakie prezenty kupujemy na Święta Bożego Narodzenia. W opracowania wynika, że na prezenty wydamy o 31 zł więcej niż w poprzednim roku, a najczęściej dla najbliższych wybieramy perfumy oraz słodycze. 

Prezenty na Boże Narodzenie. Polacy wydadzą prawie 500 zł na podarunki dla najbliższych 

W 2019 roku przeciętny Polak wyda na prezenty 482 zł, czyli aż o 31 zł więcej aniżeli w ubiegłym roku. Co ciekawe, aż 3/4 ankietowanych przyznaje się, że ma przygotowany budżet na świąteczne podarunki, ale 42 proc. kupującym zdarza się tę kwotę przekroczyć. "Budżet prezentowy" może wynieść nawet pół tysiąca złotych.

Wybór prezentów jest zajęciem coraz bardziej czasochłonnym. W obecnym roku na ich kupno Polacy poświęcą nawet 3-4 tygodnie przy 1-2 w 2018 roku. Jak wskazują dane przygotowane przez platformę zakupową, liczne promocje organizowane przez sklepy w okresie przedświątecznym spotykają się z dobrym odbiorem, gdyż 33 proc. ankietowanych wykorzystuje je do zakupu upominków. Niemal co czwarty badany (23 proc.) przyznaje, że kupuje prezenty w sieci, co również jest wzrostem w porównaniu do lat minionych. 

>>>Zobacz też: Katastrofa klimatyczna. "Głupota polityków nas zaboli. Kto będzie sterował klimatem, ten będzie rządził światem":

Zobacz wideo

Najczęściej dostajemy perfumy i słodycze. Skarpetki najbardziej niechcianym prezentem

Jak wynika z raportu Allegro, przeciętnie obdarujemy prezentami 4-5 osób. To więcej niż w ubiegłym roku, kiedy to kupowaliśmy podarunki dla 3 osób. Najpopularniejszymi prezentami są perfumy (33 proc. ankietowanych), słodycze oraz produkty modowe. W dalszej kolejności znajdują się pieniądze, alkohol oraz książki. Perfumy jawią się jako gwarant udanego prezentu, gdyż wśród najbardziej wymarzonych podarunków znajdują się na trzecim miejscu za elektroniką oraz prezentami związanymi z hobby. To właśnie konsole, gry komputerowe oraz laptopy wspominamy jako najlepsze prezenty z ubiegłych lat.

W 2019 roku na liście niechcianych prezentów królują… skarpetki. Polacy nie lubią również otrzymywać drobnych przedmiotów wyposażenia wnętrz oraz kosmetyków do kąpieli. 

Raport wskazuje również za to, że, paradoksalnie, wolimy dostawać prezenty niespodzianki, a nie zamawiane. Zaskoczonymi chciałoby być 62 proc. ankietowanych, z czego częściej kobiety. Ankietowani stwierdzili, że najtrudniej jest kupić prezenty żonie, teściowej lub dziewczynie. 

Więcej o: