Podatki od 1 stycznia 2020 roku tylko na mikrorachunek. Musisz go sam wygenerować. Informujemy, jak to zrobić

Mikrorachunek podatkowy ma być sporym ułatwieniem w płaceniu podatków PIT, CIT oraz VAT. Udogodnienie wchodzi w życie od 1 stycznia 2020 roku, więc czasu na wygenerowanie konta pozostaje coraz mniej. Informujemy więc, jak to zrobić.

Mikrorachunek podatkowy ma sprawić, że uciążliwy proces opłacania podatków będzie nieco łatwiejszy. Dotychczas osoby płacące podatki musiały wpłacać pieniądze na trzy różne konta. Od 1 stycznia 2020 roku wszelkie należności wynikające z podatków VAT, PIT i CIT, a także mandaty oraz grzywny będą uiszczane na jedno indywidualne konto. 

Zobacz wideo

Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia 2020 roku. Coraz mniej czasu na wygenerowanie kont

Wraz z początkiem roku zdezaktywowane zostaną rachunki urzędów skarbowych, na które wpłacaliśmy pieniądze z tytułu podatków PIT, VAT oraz CIT. Po 31 grudnia 2019 r. wpłaty na nie będą automatycznie odrzucane przez banki. Dlatego też niezwykle ważne jest wygenerowanie indywidualnego mikrorachunku. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" zrobiło to, jak dotąd, zaledwie 226 tys. z... ponad 26 milionów podatników (CIT - 0,5 mln osób, PIT - 25 mln, VAT - 1,2 mln). 

Wygenerowanie konta odbywa się przez internet. Należy wejść na stronę internetowa ministerstwa finansów i kliknąć pole "Generuj". Do stworzenia go, niezbędne jest podanie nr PESEL bądź NIP, jeśli posiada się działalność gospodarczą. Wygenerowany mikrorachunek zostanie przypisany do każdego podatnika i pozostanie taki sam, nawet po zmianie miejsca zamieszkania, nazwiska bądź urzędu skarbowego. 

Mikrorachunek podatkowy można wygenerować na stronie Ministerstwa FinansówMikrorachunek podatkowy można wygenerować na stronie Ministerstwa Finansów JaM/podatki.gov.pl

Szczegółowe informacje dotyczące nowego rozwiązania w rozliczeniach podatkowych, a także wytłumaczenie wszelkich wątpliwości dotyczących funkcjonowania mikrorachunku podatkowego można znaleźć na stronie biznes.gov.pl

>>> Dowiedz się więcej: Split payment. Kolejne zmiany w przepisach od stycznia 2020 roku. Kto je najmocniej odczuje?

Więcej o: